Dieta – Paradoks nr 3.

3. Efekt unikania – „aby uniknąć pokus, zrezygnuję z przyjemności”

Porównanie to odnosi się do osób, które aby stać się szczupłymi są w stanie poświęcić się tzn. unikać spożywania normalnych posiłków (np. tylko warzywa gotowane, bez sosów i oleju; woda mineralna). Także w restauracjach nie są w stanie skusić się na normalne danie, takie jak wszyscy. Odosobnienie (częste spożywanie posiłków w samotności) i abstynencja (nie spożywanie określonych pokarmów) mogą pomóc w walce z pokusą jedzenia niepożądanych pokarmów. Ten rodzaj obsesji ma swoje źródła w przekonaniu, iż bycie bardzo szczupłym oznacza bycie lubianym, znajdowanie się w centrum zainteresowania. Paradoksalnie często takie osoby są postrzegane jako zimne i antypatyczne, bądź nudne i obsesyjne. Ich pragnienie nie zostaje zaspokojone. Przyjęta strategia utrzymania niskiej wagi ciała poprzez unikanie przyjemnych doznań związanych z jedzeniem (będących postrzegane jako niebezpieczne), staje się nieskuteczna. Zachowanie osoby, która początkowo ma na celu jedynie osiągnięcie wymarzonej wagi, rozszerza się na szerszy wzór zachowań, które to mogą stać się przedsionkiem anoreksji. Zaburzenie to bowiem można określić jako wstrzemięźliwość od przyjemności związanych z jedzeniem, która rozwija się w niekontrolowaną kompulsję w walce z różnorakimi pokusami.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: