Porzucając dietę….

Efekt wyzwolenia – „widzisz, że nie mogę, więc zostaw mnie w spokoju!”

Próby osiągnięcia i utrzymania optymalnej formy fizycznej (szczupłej sylwetki i zdrowego ciała) często wydają się  trudne. W efekcie  można całkowicie porzucić próby utrzymania kontroli nad ilością i jakością spożywanego pokarmu i zaprzestać wykonywania aktywności fizycznej. Często osoby takie twierdzą, iż nie są w stanie kontynuować diety, gdyż zawsze wracają do poprzedniej wagi, dlatego też postanawiają porzucić ideę bycia szczupłym i pragną zacząć naprawdę odczuwać przyjemność z jedzenia. Decyzja zrzucenia z siebie odpowiedzialności może być efektem np. frustracji wynikającej z porażki w osiągnięciu celu, czy też klimatu społecznego, który  demotywuje. Z psychologicznego punktu widzenia – osoby nie widząc wyników podejmowanych wysiłków zrzucenia zbędnych kilogramów, postanawiają zrekompensować sobie tę frustrującą sytuację porażki. Wyzwalają się ze swoich słabości poprzez oddanie się największej przyjemności – nieograniczonemu jedzeniu i piciu. Perspektywa socjologiczna mówi o negatywnym rezultacie ewolucji typowej rodziny w okresie dobrobytu ekonomicznego. Nadopiekuńczość, permisywność, bądź rygor mogą dominować w relacjach rodzic-dziecko. Sytuacja rodzinna i społeczna może demotywować młodzież do wzięcia odpowiedzialności za swoje zachowania. Adolescenci często nie podejmują prób wprowadzenia diety i rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych, są bowiem niechętni i niezdolni do ich kontynuowania. To nie przypadek, że w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła liczba przypadków otyłości wśród młodzieży, która to dolegliwość może zagrażać ich zdrowiu.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: