Przyjemność wymiotowania….

Efekt hydrauliczny – „jeśli jem za dużo, wymiotuję”

vomiting
Vomiting

Jedna z najbardziej perwersyjnych form kontroli wagi ciała polega na wymiotowaniu pokarmu po jego spożyciu, bądź spróbowaniu. Technicznie polega to na użyciu palców lub świadome kurczenie mięśni brzucha (przez osoby już doświadczone). Ta metoda pozwala cieszyć się jedzeniem i nie tyć, albo nawet chudnąć. Niestety często ta niewinnie wyglądająca procedura zamienia się w kompulsję. Ostatnie badania Milanese (2004), czy Giangrasso (2004) pokazują, iż sekwencja jedzenie – wymiotowanie może zamienić się w przyjemny rytuał. W wyniku badań zespołu Nardone (1999, za: Nardone, 2007) wyodrębniono „syndrom wymiotowania” – vomiting, który jest jednym z objawów anoreksji lub bulimii. Efektywna i prosta w zastosowaniu metoda pozwala utrzymać pożądaną wagę i jednocześnie cieszyć się jedzeniem. Po wymiotowaniu jednak aktywują się procesy metaboliczne, a organizm zaczyna się bronić poprzez asymilowanie wszystkiego, bez selekcji. W konsekwencji prowadzi to do szybkiego wzrostu masy ciała przy mniejszej ilości przyjmowaniego pożywienia oraz zanieczyszczenia organizmu.

Giangrasso, B., (2004). When the error corrects the model: vomiting. Brief Strategic and Systemic Therapy European Review, 1, 245-250.

Milanese, R. (2004). Advanced Brief therapy for eating disorders. Brief Strategic and Systemic Therapy European Review, 1, 125- 129.

Nardone, G. (2007). La dieta paradossale. Milano: Ponte alle grazie.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: