Magiczna tabletka

Efekt delegowania – magiczna tabletka.

Kolejna próba rozwiązania problemu przez osoby z zaburzeniami odżywiania jest najbardziej nowoczesna, a jednocześnie najbardziej niebezpieczna. Metoda polegająca na przyjęciu „magicznej tabletki pozwalajacej schudnąć” przeznaczona jest dla osób o niskiej motywacji do podejmowania wysiłku, które nie chcą  (nie potrafią) podjąć samodzielnej walki z nadmiernym jedzeniem i decydują „oddelegować” odpowiedzialność na kogoś/coś innego. Powierzenie komuś zadania, które powinno się wykonać samemu może wynikać z niewiary we własne siły i zdolności, poczucia niskiej wartości, lenistwa. W obecnych czasach powszechne staje się promowanie produktów pozwalających schudnąć bez wysiłku (produkty dietetyczne, regulatory metabolizmu, substancje umożliwiające niewchłanianie tłuszczy, itp.). Prawie zawsze są one nieskuteczne, a bywają także szkodliwe. Mówi się o „anorektyzantach” – substancjach które redukują apetyt, a jednocześnie stymulują organizm do nieustannej hiperaktywności. Efektem przyjmowania tych produktów jest możliwy spadek wagi ciała, ale również pojawia się niestabilny nastrój, który wywołuje poczucie utraty kontroli nad jedzeniem. Kolejną negatywną stroną tej metody jest fakt, iż zamiast pomagać jednostce rozwijać poczucie własnej wartości i zdolności do kierowania własnymi reakcjami, zwiększa osobiste odczucia niemocy i nieudolności w działaniu. Opisane powyżej rozwiązanie wydaje się najbardziej niszczące w odniesieniu do osób z zaburzeniami odżywania ponieważ wpływa silnie na przekonania, usprawiedliwia decyzję delegowania, potwierdza potrzebę pomocy ze strony innych, niewiarę we własne możliwości.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: