Składnik nr 2. – Obwinianie.

Składniki niszczące relację  z partnerem.

obwinianie kogoś
Kłótnia

Jeśli wytykanie wywołuje reakcje przeciwne do zamierzonych, to obwinianie przekształca winy drugiej osoby w jej słuszne prawa.
Ten sposób komunikacji  jakim jest obwinianie, czyli  poddanie partnera procesowi, w którym będą wytykane jego winy, z zewnątrz może wyglądać jako chęć wyjaśnienia sobie niejasnych spraw, niestety w osobie obwinianej wywołuje bunt i gniew.  Także i w tym przypadku, forma komunikacji i jej wymiar emocjonalny, przenoszą uwagę z treści rozmowy (gdzie zawsze można „się dogadać”) na sferę emocjonalną.
Zamiast rozmawiać o faktach, przenosimy się na sferę relacji, gdzie podstawowymi emocjami staje się odrzucenie i złość.
Różnica tkwi między treścią komunikacji  (informacja, którą chcemy przekazać) a efektem, jaki wywołuje w rozmówcy. Mówił o tym P. Watzlawick ponad 40. lat temu.  Co to oznacza? Kiedy z kimś rozmawiamy, ma znaczenie nie tylko to, co  mówimy, ale także sposób, w jaki to mówimy ( gdyż to właśnie ten element podkreśla, zmniejsza, albo zmienia znaczenie komunikatu).
Możemy być przekonani, na poziomie racjonalnym, że nasz partner ma racje, kiedy nas obwinia, ale w tym samym czasie, w sposób całkiem irracjonalny, jesteśmy pchnięci, aby zareagować jako „człowiek niewinny, niesłusznie skazany”.

Rozum i emocje nie zawsze idą w parze, a raczej często chcą iść w pojedynkę. Najważniejsze jest pamiętać, że zwykle to rozum na tym traci, a zwyciężają emocje.
Jak utrzymuje Nietzsche: „ Istoty ludzie są zdolne do wzniosłego samooszukiwania się: przekształcają własne winy w winy innych osób… . Pamięć i poczucie winy chętnie ustępują miejsca teraźniejszym emocjom.”
Dlatego należałoby pamiętać, iż za każdym razem, kiedy chcemy  kogoś o coś obwinić, oczekiwanym skutkiem nie będzie przyznanie nam racji, ale reakcja emocjonalnego odrzucenia, które może prowadzić do ochłodzenia relacji, albo do potyczki słownej, która może się zamienić w kłótnię.
Obwinianie nie ma nic wspólnego z bliskością w relacji, chęcią mówienia sobie wszystkiego, ale jest rodzajem „praktyki adwokackiej”, która wykorzystują tą metodę do znalezienia winnego całej sytuacji.
Sfera relacji między dwojgiem osób to wymiar, w którym bardziej niż treść wiadomości ważniejsze są emocje, jakie ona wywołuje (poprzez to ,w jaki sposób mówimy – komunikacja parawerbalna i niewerbalna). Jak uczy nas John Langshaw Austin, rozmowa z drugą osobą to nie zwykłe przekazywanie informacji, ale „działanie poprzez słowa”.
Na koniec, nie możemy zapominać o tym, czego nas uczy Emile Cioran, że „nasze urazy wynikają z faktu, iż pozostawione samopas, nie pozwoliły nam dopiąć swego. Tego nigdy  nie wybaczamy innym”.

Możemy więc uznać strategię obwiniania jako podstawowy składnik zgubnych relacji międzyludzkich.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: