Składnik nr 4. – Wygłaszanie kazań

Czwartą strategią prowadzącą do stworzenia
nieudanego związku jest ta, do którejtypowe kłótnie małżeńskie jesteśmy przyzwycznajeni już od dzieciństwa. Każdy z nas wysłuchiwał kazań a to od rodziców, a to od księdza, czy nauczycieli. Jeżeli wytykaniem jest przeniesienie terminologii naukowej do świata relacji i emocji, jeśli obwinianiem jest używanie języka oceniającego w relacji afektywnej, to głoszenie kazań jest przeniesieniem metody zapożyczonej ze sfery kazań moralnych i religijnych do związku dwojga „zakochanych”. Podobnie jak w poprzednich strategiach, także tutaj ten sposób komunikacji jest nieodpowiedni w relacji, czy to pomiędzy zakochanymi, czy pomiędzy współpracownikami, czy rodzicami i dzieckiem.
Wygłaszanie kazań polega na uznaniu na poziomie moralnym tego, co jest słuszne bądź niesłuszne, i na podstawie tego, ocenianie i krytykowanie zachowań innych. Efektem tego sposobu komunikacji jest zachęcenie (nawet tych, którzy nie mieli takiego zamiaru) do naruszenia tych reguł moralnych ustanowionych odgórnie.
W tym temacie każdy z nas jest ekspertem. Komu nie zdarzyło się zbuntować, bezpośrednio lub pośrednio, wobec wygłaszanych kazań poprzez niewykonanie poleceń, czy obejście wyznaczonych granic?
Pamiętam bardzo dobrze pewną sytuację: kiedyś policjant z drogówki zatrzymał mnie z powodu wykonania niebezpiecznego manewru, ale nie skończyło się na wlepieniu mandatu, ale także na wygłoszeniu kazania nie tylko na temat nieprzestrzegania przepisów drogowych, ale ogólnie na temat łamania reguł. Pamiętam, że było mi bardzo ciężko zachowań spokój i nie być nieuprzejmą. Moja niezbyt grzeczna reakcja polegała na tym, iż zaproponowałam policjantowi, aby dał mi podwójny mandat, a zaoszczędził mi tych kazań.
Zapewne moje osobiste doświadczenie jest bardzo podobne do waszego, gdyż zawsze polega na pierwotnym buncie, który się z nas wyzwala, kiedy ktoś wygłasza nam morały.
Warto zauważyć, iż często pod postacią „dobrego kazania” kryje się  obwinianie, czy wytykanie poprzez robienie z siebie ofiary. W takim przypadku głoszenie kazań jest najważniejszym składnikiem mikstury niszczącej związek dwójki osób.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: