Składnik nr 5. – A nie mówiłam?

Składniki niszczące komunikację z partnerem.Ciągłe nieporozumienia....
Poza podstawowymi formami komunikacji, które niszczą relacje z partnerem,  jak wytykanie, obwinianie, głoszenie kazań, istnieją także mniej zauważalne sposoby powodujące irytacje i emocjonalne oddalanie się partnera. Są to pojedyncze akty komunikacji, a nie sekwencje zdań, ale ich niszczący efekt również jest zauważalny.
Ich siła tkwi w natychmiastowym wywołaniu w naszym partnerze uczucia poirytowania, bycia sprowokowanym czy zdyskwalifikowanym. Najczęściej używanym wyrażeniem jest „A nie mówiłam?!”.
Taka uwaga może wywołać złość w każdym z nas, nawet w świętym. Myślę, że nie ma czytelnika, który by nie doświadczył jej siły rażenia.
Jej niszczący efekt jest proporcjonalny do siły emocjonalnego związku z osobą, która to mówi, gdyż im mocniej jesteśmy związani na poziomie afektywnym, tym bardziej nie do zniesienia staje się to zdanie. A NIE MÓWIŁAM!  Istnieje wiele odmian tej frazy, np.
„Wiedziałem, że..”
„Nie chciałeś mi przyznać racji. A widzisz?”
Między wierszami nasz partner nam komunikuje, że to my się pomyliliśmy nie słuchając jego rad i nie biorąc pod uwagę jego „słusznych” uwag.
W momencie, kiedy ja sama jestem zdenerwowana faktem, że się pomyliłam, że popełniłam błąd, uwaga usłyszana od partnera, który mi wypomina, że jego nie posłuchałam, wcale mi nie pomaga, a co więcej sprawia, że denerwuję się jeszcze bardziej na siebie i na partnera.

Kiedy wypowiadamy tę niszczącą frazę, zamieniamy się w piorunochron złości naszego partnera, dając mu możliwość wyładowania na nas złości, z powodu błędu, który popełnił.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: