Składnik nr 6. – Robię to tylko dla Ciebie!

Składniki niszczące komunikację z partnerem.Rome visit, June 2008 - 57photo © 2008 Ed Yourdon | more info (via: Wylio)
Drugim, mniejszym aktem komunikacji, ale nadal silnie niszczącym relacje z partnerem, jest wyrażenie – „ Robię to tylko dla Ciebie!”.
W ten sposób zostaje wyrażone jednostronne poświecenie którejś ze stron. Sprawia ono, iż partner czuje się w obowiązku podziękować za to poświecenie, a jednocześnie stawia go w niższej pozycji,jako potrzebującego tego hojnego, altruistycznego zachowania. Oczywistym jest, że wyrażenie „Robię to tylko dla ciebie” w sytuacji, kiedy o to nie prosiliśmy jest bardzo irytujące, gdyż stawia partnera w pozycji emocjonalnie ambiwalentnej: powinienem podziękować za tej hojny czyn, ale mam z tym trudności, gdyż wcale tego nie chciałem, ani o to nie prosiłem.
To wyrażenie jest sprzeczne z podstawową niepisaną regułą, tzw. „szlachetności ducha”, która mówi: „ nigdy nie obciążaj drugiej osoby za to, co dla niej robimy”.
Jeśli jesteśmy obciążani za czyjeś poświęcenie, to możemy przypuszczać, że ta osoba ma potrzebę bycia uznaną, dostrzeżoną i docenioną za czyn, który jeśli byłby naprawdę bezinteresowny i szlachetny, nie musiałby być upubliczniony, naoczniony, wywleczony na światło dzienne.
Nie dziwią więc takie reakcje, jak niewdzięczność na tego typu pomoc, gdyż akt altruistyczny wyjawiony, wypowiedziany, zamienia się w zachowanie bardzo egoistyczne.
Jeślii nie oczekuję uznania swojego poświecenia wobec partnera, druga strona sama zda sobie z tego sprawę i będzie podwójnie wdzięczna:
– za pomoc, którą otrzymala
– i za to, że nie czuła się obciążona tym zachowaniem.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: