Kłótnie w związku….cd

Kto z was poznał składniki wchodzące w skład przepisu pt.: kłótnie w związku...
Jak zakończyć związek raz na zawsze!,
z pewnością przeczyta poniższe czynniki nieświadomie prowadzące do tego niechlubnego efektu (kłótni, ciągłych słownych przepychanek, psychicznego zmęczenia związkiem, zazdrości, zerwania, separacji, rozwodu, itd.)
Cechy, niszczącej związek, komunikacji:
1. Osiem składników rujnujących związek (opisanych wcześniej w postach) bazuje na filozofii „najlepszych chęci”. Inaczej mówiąc, dana osoba zachowuje się w pewien sposób (np. obwinia, krytykuje, narzeka), gdyż chce zapobiec ,bądź rozwiązać problem z partnerem, ale otrzymuje przeciwny efekt. Intencja, która prowadzi do kłótni w związku, podszyta jest chęcią poprawy sytuacji kryzysowej, ale niestety produkuje niechciane rezultaty. Ale, jak ktoś kiedyś powiedział: dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane! Nie wystarczy mieć dobrych chęci, aby zbudować dobre relacje z innymi. Podstawą jest umiejętne prowadzenie rozmowy z drugą osobą.
2. Osoba, która wykorzystuje, opisane wcześniej, zdradzieckie środki komunikacji  jest przekonana o swojej racji. Słysząc pierwszy sprzeciw naciska jeszcze bardziej mając nadzieję, że partner wreszcie zrozumie i przyzna jej rację! I to najczęściej prowadzi do konfliktu. Jedną z naszych największych trudności jest umiejętność postawienia się w sytuacji drugiej osoby (empatia), zwłaszcza gdy jesteśmy przekonani o naszej nieomylności.  A wystarczyłoby się na chwilę zatrzymać i zastanowić: jeśli nasz partner reprezentuje taką samą postawę jak nasza, to nieuchronnie zaczyna się gra w przeciąganie liny. Jeśli jedna osoba mocniej ciągnie, to partner bardziej się opiera. Im bardziej stajemy się sztywni w naszym zachowaniu, nieelastyczni w myśleniu, tym wzrasta prawdopodobieństwo konfliktu z drugą osobą.
A już za czasów starożytnych Arystoteles nam sugerował:” Jeśli chcesz kogoś przekonać, musisz używać jego własnych argumentów”.
3. Kolejną postawą niszczącą związek jest prezentowanie partnerowi własnych opinii i wrażeń, nie dając mu możliwości wyrażenia swoich. Partner może się poczuć obrażony i automatycznie zacznie się bronić. Nieumiejętność słuchania drugiej osoby (jej sądów, punkt widzenia, wyrażanych emocji) od razu tworzy atmosferę podenerwowania, niezrozumienia i braku szacunku. Właśnie to jest przeciwieństwem prawdziwego dialogu, czyli wspólnej wymiany zdań, zażyłości, przyjemności bycia wysłuchanym.

Opisane pułapki komunikacji interpersonalnej, które prowadzą do wyniszczenia własnego związku pokazują, jak to język, którym mówimy, często nas wykorzystuje, zamiast my go wykorzystywać, gdyż różne sposoby komunikacji tworzą odmienne rzeczywistości.
Jeśli już poznaliście wszystkie metody, które mogą zniszczyć wasz związek, pierwszą radą jest ich nie stosować, albo zaprzestać je stosować.
A po drugie, zastąpić je skutecznymi strategiami rozmowy, które pozwolą nam osiągnąć zamierzony cel. A o tym już w najbliższych postach.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: