Alchemia komunikacji – Wywołuj emocje zamiast wyjaśniać!

We wcześniejszych postach opisałam, jak umiejętnie zadawać pytania i parafrazować wypowiedzi partnera, aby przekształcić konflikty we wspólne dążenie do celu, teraz przyszedł czas na poznanie trzeciego składnika.

Emocje...
Emocje....

Święty Tomasz z Akwinu mówi – ” Nie ma nic w umyśle,co najpierw nie przechodzi przez zmysły”.  W relacjach sentymentalnych warto nie tylko kierować się rozumem (wyjaśniać, analizować, dociekać), ale przede wszystkim warto dotykać emocjonalnych strun partnera, dzięki którym uzyskamy pożądany dźwięk. To będzie pierwszy krok, aby wspólnie zagrać ulubioną melodię.
Aby zamienić konflikty w dążenie do wspólnego celu, warto aby nasz patner poczuł, nie tylko na poziomie racjonalnym, ale także afektywnym, potrzebę stworzenia związku opartego na zaufaniu i współpracy. Wcześniejsze składniki komunikacji – strategiczne pytania i parafraza także mają podobne zadanie – wywołać emocje w naszym rozmówcy.
Przejdźmy od razu do przykładu – proszę samemu ocenić, która wypowiedź wywiera na was większy wpływ:
– Wypowiedź racjonalna – Kiedy w nieświadomy sposób popełniasz błąd w stosunku do mnie, wywołuje to we mnie złość i odrzucenie.
– Wypowiedź sugestywna – Kiedy mnie nieświadomie ranisz, sprawia mi to wielki ból, tak jak cios w plecy, po którym mam ochotę Ci oddać, raniąc tym razem ciebie.
Znaczenie tych wypowiedzi jest takie same, ale efekt jaki wywołuje jest całkiem inny. Prawda? Pierwsza- wskazuje, wyjaśnia; druga – poprzez sugestywny opis, pozwala nam odczuć, jak się czuje druga osoba.
Aby wywołać emocje w drugiej osobie, musimy się zastanowić na jakich emocjach nam zależy. Jeśli chcemy wzbudzić niechęć, awersję do jakiegoś zachowania, albo postawy, możemy wywołać je poprzez nieprzyjemne obrazy, metafory dające odczuć lęk, strach. Jeśli, przeciwnie, chce wzmocnić pewne zachowania, reakcje, przedstawiam pozytywne analogie, obrazy wywołujące przyjemne odczucia. Kolejny przykład:
Zwracając mi uwagę, kiedy patrzę na inne, sprawiasz, że mam jeszcze większą ochotę to robić. To tak, jakbyś mi mówiła, abym nie kosztował tego tortu, gdyż jest zbyt dobry.
Kiedy tak na mnie patrzysz i uśmiechasz się do mnie, jesteś jak letni wietrzyk, który mnie ochładza w gorący dzień.
Jeśli działa na was, zadziała także na waszego partnera. Zacznijmy uwalniać wodze naszej fantazji, bawić się językiem, szukać odpowiednich słów. Oczywiście ktoś odpowie – każdy może nauczyć się grać na jakimś instrumencie, ale tylko niewielu potrafi zrobić z tego sztukę. To samo dotyczy się alchemii komunikacji. Stosując sugestywne obrazy i analogie, aby wzmocnić znaczenie naszych wypowiedzi, na pewno idziemy w dobrym kierunku, aby zbudować zdrowy i szczęśliwy związek.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: