Alchemia komunikacji – Częściej działaj zamiast myśleć!

Jednym z najbardziej błędnych przekonań współczesnego
człowieka  (ze społeczeństwa DZIAŁAJpostmodernistycznego) jest przeświadczenie, że jeśli poznamy, jak działa pewna rzecz to jednocześnie będziemy w stanie nad nią zapanować, kierować nią. Niestety codzienność zaprzecza tej idei, bazującej na przekonaniu o wyższości myślenia nad działaniem.
Ile razy WIEDZIELIŚMY co zrobić, aby rozwiązać problem, ale potem nie byliśmy w stanie WPROWADZIĆ STRATEGIĘ W DZIAŁANIE.
Najbardziej typowy przykład odnosi się do naszych lęków: na poziomie racjonalnym możemy się przekonywać wiele razy, że latanie samolotem jest dużo bezpieczniejsze niż jazda samochodem, ale jeśli BOIMY SIĘ latać, to nasz lęk wygra. Szukanie racjonalnego wytłumaczenia często nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a prowadzi jedynie do frustracji i zwątpienia we własne siły.
Ten przykład pokazuje nam, iż aby zaszła oczekiwana zmiana, konieczne jest nie tylko zrozumienie, ale przede wszystkim UMIEJĘTNOŚĆ WPROWADZENIA ZMIANY W ŻYCIE.
Szczególnie odnosi się to do związku między partnerami. Ile razy zdarzało nam się dyskutować na jakiś temat (wiemy, co musimy zrobić), ale potem nie działać zgodnie z tym, co ustaliliśmy. Ilu klientów podczas konsultacji psychologicznej mówi: My już od 10 lat „wałkujemy” ten temat, ale nic się nie zmienia. Mój partner nie chce się zmienić. Chyba robi mi to na złość. Zamiast przedłużać w nieskończoność dyskusję, może warto by było w trakcie rozmowy wspólnie ustalić jakiś konkretny plan działania.
W poprzednich postach przedstawiłam, jak umiejętnie kierować rozmową. W przedstawionym przeze mnie przykładzie para ustaliła, jak konkretne naprawić sytuację poprzez szereg działań z obu stron.
Powiedzenie orientalne mówi: Mądry człowiek żyje działając, a nie myśląc o działaniu, a jeszcze mniej myśląc o tym, o czym będzie myślał,  jak przestanie działać.

Heinz von Foernster:           Jeśli chcesz widzieć, naucz się działać!

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: