Natrętne myśli, natrętne myśli, natrętne myśli…..

Dlaczego pewne myśli są natrętne, a inne nie?
Natrętne, to znaczy  pojawiające się i Obsesyjne myśliznikające bez naszej woli,  niekontrolowalne, zakłócające nasze normalne życie.
O nerwicy natręctw (wg ICD-10 TR), czy zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym (wg DSM-IV) można by dużo pisać, gdyż każdy przypadek jest jedyny i unikajny.
Jest to zaburzenie, które może pojawić się z wielu przyczyn, ale którego można się pozbyć się w dość krótkim czasie.

Osoba cierpiąca na nerwicę natręctw nieustannie o czymś myśli (slowa, zdania, obrazy, numery, modlitwy)  i nie może przestać. Nie może pracować, nie może skoncentrować się na normalnych, codziennych czynnościach. Mało tego, myśli wywołują u niej lęk, ataki paniki, prowadzą do kompulsji, czy jeszcze innych postaw. Ale kto z nas by się nie martwił faktem, że w jego głowie krąży wciąż myśl: „chce się zabić”, „chcę się zabić, popełnić samobójstwo”, „chcę śmierci moich najbliższych”. Boimy się, że te myśli mogą stać się rzeczywistością, a ponadto czujemy wyrzuty sumienia, gdyż rodzina, najbliżsi są dla nas najważniejsi i na poziomie racjonalnym nigdy byśmy tego nie zrobili. Ale jak pozbyć się tych myśli? Jak nauczyć się je kontrolować?

Co najczęściej robimy w takich przypadkach?
– staramy się nie myśleć, odgonić czarne myśli, staramy się sobie przetłumaczyć, iż to nie zależy od nas. Ktoś mądry kiedyś powiedział: Kiedy staramy się o czymś nie myśleć, to właśnie o tym myślimy.  Zróbmy mały eksperyment. Proszę Cię, abyś teraz „NIE MYŚLAŁ(a) O BIAŁYM NIEDŹWIEDZIU”. Staraj się o tym NIE myśleć. …..  O czym myślisz? Czy przypadkiem nie o białym niedźwiedziu? To jest właśnie paradoks, który powoduje, że nie możemy się pozbyć się natrętnych myśli.
– staramy się  zająć myśli innymi czynnościami, rozproszyć się. To działa, ale tylko na krótkim dystansie. Po kilku godzinach myśli wracają.
– często rozmawiamy z bliskimi, którzy nas wspierają i pomagają znaleźć rozwiązanie problemu. Jednak rozmowa o natrętnych myślach powoduje, że jeszcze bardziej je wzmacniamy zamiast się ich pozbyć.

Czytając fora psychologiczne, można zauważyć, iż wiele osób boryka się z tym problemem przez długi okres czasu. Sprawdź, jak nerwicy natręctw można pozbyć się w krótszym czasie.
Jeśli dotyka się ten problem, nie czekaj i umów się na darmową konsultację z psychologiem.
Wygraj tę walkę raz na zawsze!

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: