Natrętne myśli, kompulsywne zachowania

Liczba osób szukających rozwiązania problemu nerwicy natręctw na stronach mojego bloga, potwierdza tylko, że ten problem  dotyka wiele osób. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że wszystkie przypadki są do siebie podobne, gdyż to nieprawda. Każdy problem powinien być rozpatrywany indywidualnie, a psychoterapeuta powinien dostosować rozwiązanie do osoby, którą ma przed sobą.obsession
Podstawową emocją, na której zbudowane jest to zaburzenie to lęk. Jeśli nie możemy nad nim zapanować, miewamy ataki paniki. Kiedy się lękamy,w naszej głowie mogą  pojawiać się okropne obrazy, bardzo nieprzyjemne myśli, które nie pozwalają nam się  na niczym skoncentrować. To powoduje, iż boimy się jeszcze bardziej! Nie tylko treści naszych myśli, ale też tego, że nie możemy ich kontrolować.

Wiele osób znajduje „czasowe” i „krótkotrwałe” rozwiązanie tego problemu w postaci kompulsywnych czynności, np.
Boję się brudu, zarazków, więc myję ręce wiele razy w ciągu dnia/ niestannie sprzątam mieszkanie.
Boję się o zdrowie moich rodziców, więc dzwonię do nich wiele razy dziennie, aby się uspokoić i upewnić, że nic im nie jest.
Boję się jeżdzić samochodem (byłem/am świadkiem wypadku), więc mówię magiczną formułkę/powtarzam jakąś czynność 3 razy, która powoduje, że się uspokajam i mogę jechać spokojnie.
Wszystko byłoby OK, gdyby łatwo było zaprzestać to robić, ale tu właśnie pojawia się problem. Jeżeli okoliczności sprawiają, że nie mamy możliwości wykonać naszych rytuałów/powtórzyć w myślach modlitwę kilka razy (itd.), wówczas zaczynamy bardzo się denerwować, wpadamy w panikę, działamy irracjonalnie.
Jeśli natrętne myśli, rytuały, które wykonujesz, utrudniają Ci życie, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a sam wstydzisz się o nich mówić, gdyż inni mogliby się potraktować niepoważnie, zgłoś się do psychologa/psychoterapeuty na konsultację.
Przykłady, które opisałam powyżej są tylko jednymi z wielu, jakie mogą nam się przydarzyć.Umysł ludzki jest nieogarniony i ma nieograniczoną fantazję. 😉

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: