Nerwica natręctw. Lęki, obsesje, kompulsje. I co jeszcze?

Istnieje wiele definicji, opisów, klasyfikacji nerwicy natręctw.Lęk kontrolowany! Poniżej przedstawiam, jak do tego problemu podchodzą psycholodzy pracujący w podejściu krótkoterminowym strategicznym.
Nerwicę łączymy z lękami (wszelkiego rodzaju), które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
a) Boję się, że złodziej włamie się do mieszkania.
b) Boję się zarazków, brudu, kurzu, bakterii.
c) Boję się o zdrowie i życie mojej rodziny.

Jak ten lęk łączy się z obsesjami, czy kompulsjami?
a) Jeśli boję się złodzieja, to przed wyjściem z domu sprawdzam, czy drzwi i okna są dobrze zamknięte.
b) Bojąc się zarazków i bakterii, myję dokładnie każdą powierzchnię odpowiednim środkiem, sprzątam, myję ręce kilka razy dziennie.
c) Jeśli boję się o życie dzieci i męża, kontroluję ich, dzwoniąc do pracy i szkoły. Poza tym modlę się w myślach rano i wieczorem.

Wszystkie zachowania wydają się całkiem normalne i racjonalne, ale z czasem mogą wymknąć się spod naszej kontroli.
a) Za każdym razem, jak wychodzę z domu: 3 razy, w odpowiedniej kolejności muszę sprawdzać wszystkie okna i zamknąć drzwi 4 razy. Te czynności zajmują mi 30 minut. Z tego powodu prawie codziennie spóźniam się do pracy.
b) Biorę prysznic 3 razy dziennie, codziennie piorę i prasuję ubrania całej rodziny. Każę każdemu członkowi rodziny, zaraz w drzwiach, przebrać się w odpowiednie „domowe odzienie”- całość piorę dokładnie. Nie mówię już o codziennych porządkach – ścieranie kurzu, zmywanie podłogi, zmiana pościeli, itd.
c) Do męża dzwonię co 2-3 godziny, do dzieci na każdej przerwie. Modlitwy odmawiam w myślach conajmniej 5 razy (wszystkie podstawowe z książeczki i  3x „Zdrowaś Mario”). To często powoduje, że nie mogę skupić się w pracy.

Wszystkie powyższe zachowania i myśli mogłyby być do zaakceptowania, gdyby w oczywisty sposób nie komplikowały życia danej osoby i jej bliskich.
a) Codzienne spóźnienia spowodowały, że poszłam do szefa „na dywanik”, oczywiście nie podałam przyczyn spóźnień. Powiedział, że jeśli jeszcze raz się to powtórzy, to będę miała poważne problemy. To spowodowało, że boję się jeszcze bardziej. Problem w tym, że nie wiem, jak przestać sprawdzać drzwi i okna (kompulsje), bo jak próbuje przestać, to mój lęk wzrasta.
b) To moje obsesyjne sprzątanie spowodowało, że cała rodzina zbuntowała się przeciwko mnie. Nie chcą ze mną współpracować, to znaczy, np. 3 razy dziennie zmieniać ubranie. Poza tym twierdzą, że ich zaniedbuje, nie chcę wychodzić do kina i restauracji (zbyt rażący brud tam panuje). Codzienne kłótnie stają się nie do zniesienia.
c) Konieczność częstego powtarzania modlitw sprawia, że nie mogę skupić się w pracy, a jeśli ktoś mi je przerwie (np. kolega z pracy, szef, albo telefon od klienta), to muszę zacząć wszystko od nowa. Jestem wciąż poddenerwowana, zaniepokojona, roztrzęsiona.

Najczęściej właśnie w tym momencie, osoby te zgłaszają się do psychologa / psychoterapeuty. Kiedy sytuacja jest już nie do zniesienia. Kiedy istnieje widmo utraty pracy. Kiedy rodzinne dyskusje prowadzą do osamotnienia i poczucia wyobcowania. Kiedy poziom lęku wzrasta do poziomu, którego nie możemy już kontrolować.

Jak długo masz jeszcze czekać?
Jaki powinien być następny krok?
Skorzystaj z pomocy specjalisty.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: