Przeżyłam traumę. Co dalej?

TRAUMAW psychologii klinicznej zwany PTSD (Post Traumatic Stress Disorder) – zespół stresu pourazowego. Wiele kryteriów klinicznych możecie znaleźć w internecie, ale mnie interesuje, jak osoba, która przeżyła traumę postrzega świat.

Co to znaczy przeżyć traumatyczne zdarzenie? Jak postrzegamy świat? Jak reagujemy na to, co nam się przytrafiło?
– Istnieje jasna granica: przed i po. Tak żyłam przed tym zdarzeniem, a  tak zmieniło się moje życie po nim. Jest zupełnie inaczej.
– Mimo, że coś się wydarzyło w przeszłości (przeżyłam wypadek, byłem świadkiem katastrofy lotniczej, przeżyłem śmierć bliskiej osoby, zostawiła mnie dziewczyna, itp.),
to traumatyczne obrazy i myśli nadal siedzą w głowie i nachodzą w najmniej spodziewanym momencie:

  • w trakcie snu  (koszmary nocne, problemy  z zaśnięciem, nocne przebudzenia)
  • w trakcie normalnych, codziennych czynności (w szkole, w pracy, w domu) nachodzą nas obrazy (flashback), filmy dokładnie przedstawiające moment „traumycznego zdarzenia”, zapachy, odgłosy, twarze świadków, …

– Logicznym rozwiązaniem jest zaprzestanie myślenia o tym traumatycznym przeżyciu.
Im bardziej chcemy zapomnieć, tym trudniej jest nam to zrobić.
Ból, strach, złość – wszystkie te uczucia mieszają się ze sobą.

Jaki cel stawiają sobie osoby „po traumie”, które zgłaszają się do psychologa?
– Chcą znaleźć wewnętrzny spokój. Odłożyć bolesną przeszłość do szuflady z napisem „przeszłość”, a nie na nowo ją przeżywać.
– Nie czuć bólu – nie bać się, nie czuć złości. Nauczyć się wpływać na własne emocje.
– Wrócić do życia, które wiedli przed „wypadkiem”.
– Co jeszcze? Hmmm… Sam sobie odpowiedź.

W pracy, często spotykam osoby, które nie podjęły natychmiastowych kroków, aby zapomnieć o traumie. Zgłaszają się z różnych powodów: napadów paniki, różnego rodzaju lęków, nerwicy natręctw, wewnętrznego smutku i zniechęcenia, itp.

Nieprzepracowana trauma może objawić się w dłuższym okresie czasu w postaci różnych objawów psychofizycznych.
Po co czekać?

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: