Żałoba – Jak podnieść się po utracie?

Utrata bliskiej  osoby wywołuje w nas pustkę, której trudno nadać sens.
Żałoba nie jest niezdrowym zachowaniem mimo, że wypełniona jest przykrymi emocjami, bólem, desperacją. Żałoba nie jest chorobą.
Jest głęboka raną, która powinna się zabliźnić, powinna znaleźć właściwe dla siebie ukojenie. Jeśli codziennie rozdrapujemy ranę, ona wciąż krwawi, krwawi coraz bardziej. Jeśli udajemy, że rana nie istnieje (tanujemy ból), pewnego dnia budząc się z gangreną, a wtedy jeszcze trudniej jest ją wyleczyć.
Jest wiele sposobów zabliźnienia rany. Ale od razu piszę – to nie jest łatwy proces!
Oczywiście nie można tego dokonać jednego dnia, ale za pomocą właściwych metod przechodzenia żałoby i z biegiem czasu rana się zabliźni. Co nie znaczy, że zapomniemy o ukochanej osobie, gdyż blizna pozostanie na zawsze, przypominając o tym, co się wydarzyło. Ale nie będzie już bolało. Wspomnienia o danej osobie będą żywe w naszej pamięci.

W normalnej żałobie zostały wyodrębnione etapy, przez które przechodzi osoba cierpiąca po śmierci bliskiego. Pierwszą reakcją jest szok, odczuwany jako osłupienie, odrętwienie, brak. To naturalny mechanizm obronny naszego organizmu. Nieumiejętność zrozumienia tego, co się stało, utrata kontaktu z rzeczywistością trwają krótko. Pojawiają się uczucia: negacji, odrzucenia, bólu, czy desperacji.
Także ciało reaguje poprzez brak sił, apetytu (powoduje znaczną utratę wagi), problemy z koncentracją, oddychaniem, czy w rozmowie z drugą osobą. Kiedy to mija, śmierć zaczyna być postrzegana jako fakt nie do zaakceptowania, i właśnie na tym etapie często pojawiają się wyrazy desperacji, złości, wściekłości (na wiele spraw, osób, wydarzeń, itp).
Te emocje mogą pojawiać się naprzemiennie, jak ogromne fale, które przytłaczają, załamują osobę cierpiącą. Czasami nie pozwalają na przejście przez kolejny etap żałoby, sprawiając, że staje się więźniem przeszłości i nie może żyć teraźniejszością ( i tak nie do wytrzymania).

Żałoba staje się problemem, kiedy jest „zbyt rozciągnięta w czasie”, to znaczy kiedy jednostka blokuje się na danym etapie i nie może dalej żyć. Nie osiąga stanu całkowitej akceptacji sytuacji, która się wydarzyła. W przypadku „nieprzepracowanej” żałoby silne emocje, wywołane utratą bliskiej osoby, zamiast wywołać potrzebę zmiany, przewartościowania, akceptacji –> powodują paraliż, blokadę.

Praca z psychologiem polega na pomocy w odblokowaniu emocji, które nie pozwalają na konieczne przejście przez ten trudny i bolesny okres w życiu. Pozwalają zapamiętać najpiękniejsze chwile z życia danej osoby i zarchiwizować je w pamięci.
To pozostanie na zawsze.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: