Dieta! Jak kontrolować to, co jemy?

DietaMiędzynarodowa klasyfikacja zaburzeń (DSM-IV TR, ICD-10) zalicza Binge Eating (odmianę Bulimii) do szerokiej klasy zaburzeń odżywiania. Kompulsywne objadanie się może mieć różne podstawy. Wiele kobiet boi się przybrać zbytnio na wadze, więc zaczyna kontrolować to, co je -rozpoczynając dietę. Dieta z reguły opiera się na spożywaniu produktów niskokalorycznych, które nie zawsze smakują. 😦
Chęć całkowitej kontroli tego, co jemy może prowadzić do utraty kontroli, czyli nadmiernego jedzenia tego, co jest zakazane, wysokokaloryczne, w krótkim czasie. Często czujemy się winni, że nie potrafimy utrzymać reżimu i  tyjemy, bądź sfrustrowani bezowocną walką z kilogramami, albo z samym sobą.

To nasza wina, że nie potrafimy kontrolować samych siebie,
czy wynika to z nieodpowiednio dobranej diety?

Wszystkie diety oparte są na dwóch podstawowych zasadach: wyrzeczeniu i poświęceniu, które są sprzeczne z podstawową cechą jedzenia – ma być przyjemnością! Każda dieta ma paradoksalną strukturę, która często prowadzi do porażki: im bardziej staram się kontrolować, tym bardziej tracę kontrolę!
A więc nie ma rozwiązania? NIEPRAWDA! Gdzie jest problem – zawsze istnieje rozwiązanie. Musi ono być zbudowane na podstawie potrzeb jednostki, ale również musi brać pod uwagę delikatne relacje, jakie każdy z nas ma w stosunku do jedzenia, którego integralnym elementem musi być przyjemność. W ten sposób możemy zapobiec kolejnej porażce.
Parafrazując słowa Oscara Wilde’a:  Jeśli sobie na coś zezwolisz, będziesz mógł to kontrolować. Jeśli sobie zabronisz, stanie się to nie do przezwyciężenia.
Osoby będące wiecznie na diecie, i niemogące uzyskać pożądanych rezultatów, powinny sobie „uświadomić”, iż całkowita kontrola (w tym przypadku odmawianie sobie przyjemności z jedzenia) jest niemożliwa, a często prowadzi do utraty kontroli (czyli efektu przeciwnego do zamierzonego).
Jako psycholog strategiczny proponuję dietę paradoksalną.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: