Boję się chorób – Patofobia

Lęk przed chorobamiJakiś czas temu pisałam o hipochondrii, dzisiaj „o drugiej stronie medalu” – lęku przed chorobami. Hipochondryk jest przeświadczony, iż cierpi na jakąś nierozpoznaną chorobę, przez co odwiedza różnego rodzaju specjalistów, robi badania kontrolne, czyta informacje w internecie, aby się upewnić, co mu jest. Często jednak testy niczego nie wykazują, a „niekompetentni” lekarze wysyłają go do psychologa.

Hipochondryk jest pewien i chce to potwierdzić. Patofobik boi się, że się tego dowie, więc woli nie wiedzieć. 🙂

Patofobik, boi się, że cierpi na jakąś chorobę (np. nowotwór, inna nieuleczalną, chroniczną dolegliwość). To powoduje, iż unika robienia badań kontrolnych, gdyż mogłyby potwierdzić jego najczarniejsze przypuszczenia. Fakt, iż unika testów nie daje mu nigdy pewności, nie wyklucza jego hipotez, przez co lęk jeszcze bardziej wzrasta. Często osoba obawiająca się, iż cierpi na poważną chorobę, obserwuje swoje ciało, jego funkcjonowanie, dostrzegając nawer minimalne zmiany – ma wrażenie, że coś mu dolega, ale nie chce się o tym przekonać. Rozmowa z najbliższymi nie daje długotrwałych rozwiązań, a pocieszenia, wpawianie, że nic mu nie dolega nie przynoszą pożądanych efektów.
Cała ta stresująca sytuacja podwyższa reaktywność organizmu, powoduje ogólne przemęczenie, a tym samym obniża odporność immunologiczną ciała. Współczynnik zachorowalności wzrasta.
Po wielu latach, osoba, która nie poddała się żadnemu kontrolnemu badaniu (które mogłoby wykryć pierwsze objawy choroby), która żyła w ciągłym lęku, stresie, może odkryć, że naprawdę choruje. Objawy mogą być już poważniejsze.
To tylko potwierdzi pierwotne przypuszczenie, że było się czego bać.

Jak więc pozbyć się lęku przed chorobami?

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: