Walentynki 2012 – Przekonanie o prawdziwej miłości

Gdy dany człowiek wierzy, że coś jest prawdą, niezależnie od tego,
czy tak jest czy nie,
będzie działał tak, jakby to była prawda.
Bertrand Russell

Każdy z nas był/jest/będzie w bliskiej relacji z drugą osobą. Będąc w związku (stałym, przejściowym, wieloletnim, itp.), mogą nachodzić nas wątpliwości, czy:
– on/ona naprawdę mnie kocha?
– czy jest to prawdziwa miłość?
– po czym mam rozpoznać prawdziwą miłość?
– czy on mnie nigdy nie zdradzi?
– czy on mnie nigdy nie zostawi?
– i tym podobne…
Wówczas poszukujemy zapewnienia, potwierdzenia, odpowiedzi. Stawiamy drugą osobę w sytuacji, kiedy musi zademonstrować swoje uczucia, tu i teraz. Przestaje to być spontaniczne, a przez to wiarygodne.

Czasami może stać się to pierwszym krokiem w stronę pogorszenia relacji z drugą osobą.
Jak to?
Kto szuka odpowiedzi na pytania, na które nie istnieje racjonalna, logiczna odpowiedź, skazany jest na porażkę. Chcemy znać przyszłość, to znaczy chcemy ją kontrolować. A to
raczej jest niemożliwe. Chcąc uzyskać odpowiedź, chcemy kontrolować coś, co z reguły jest niekontrolowalne. Miłość, zakochanie, pasje. Przyszłość.

Kto szuka, ten znajdzie.
Jeśli szukamy zapewnienia, że druga osoba zawsze będzie nas kochała, nie zdradzi, to zaczynamy obserwować partnera, przyglądać się jej/jego zachowaniu, aby wyłapać elementy, które są za lub przeciw naszej teorii.To sprawia, że przestajemy działać intuicyjnie, na luzie, a zaczynamy kontrolować nasze zachowanie. A zakochania/odkochania trudne jest kontrolować (to znaczy, aby stało się tak, jak my chcemy).

Ktoś powiedział : Zakochanie jest wytworzoną rzeczywistością, która może stać się
                                samospełniającą się przepowiednią.
Więc jeśli nie jesteś pewna/pewien, czy partner was kocha, zachowuj się tak, jakby tak było. Wtedy stanie się to rzeczywistością.

Bibliografia:
– Muriana, E., Verbitz, T. (2012). Psicopatologia della vita amorosa.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: