Lęk przed wystąpieniami publicznymi

Dotyka wielu z nas. Między innymi aktorów, trenerów, tancerzy, uczniów występujących w przedstawieniach szkolnych, managerów, doktorantów w trakcie wystąpienia na konferencji, pracowników podczas zebrań czy wideokonferencji, itp.

Wczorajszy pacjent, który przyszedł „wyleczyć się ” z nieśmiałości, pozbył się problemu i po miesiącu zapisał się na kurs tańców latynoskich. Na jego nieszczęście miał talent i w ciągu 5 miesięcy stał się pupilkiem grupy, a wiele dziewczyn chciało się uczyć, tańcząc razem z nim. GlassofobiaWszystko szło w dobrym kierunku, do czasu kiedy inni tancerze i nauczyciele zaczęli go publicznie chwalić, mówiąc, że jest dobry, utalentowany, itd. Pacjent zaczął bać się występować publicznie, gdyż nie chciał zawieść innych, zaczynał się czerwienić i gubić podstawowe kroki. Tak więc, mimo, że pokonał lęk przed byciem odrzuconym, pojawił się u niego lęk przed wystąpieniami publicznymi, przez „nie spełnieniem oczekiwań innych osób”.

Jak pozbyć się tego lęku?
Lęk przed wystąpieniami publicznymi może pojawić się przed danym wydarzeniem, którego się lękamy, w trakcie, lub po wystąpieniu.

Przed – Boimy się, że podczas wystąpienia wystąpią u nas różne fizjologiczne objawy tremy. Np.:
Czerwienienie się, pocenie się, pocenie się rąk, trzęsące nogi, trzęsące ręce, itp.
– Nie potrafimy dobrze rozpocząć wystąpienia, mamy pustkę w głowie,
– Boimy się, że zapomnimy, co mamy powiedzieć, że zgubimy język w gębie, że nasza wypowiedź będzie niejasna,
– Będziemy się jąkać, zacinać w trakcie mówienia,
– Inne indywidualne lęki
Zalecenie:WF = Worst Fantasy
Najgorsza Fantazja

Zadaniem jest wyobrażanie sobie przez 30 minut najgorszej sytuacji, która może nam się przydarzyć podczas wystąpienia, najgorszej wersji przyszłej sytuacji, której się boimy.

 

W trakcie – Mamy pustkę w głowie
– Zapominamy o zaplanowanych elementach wystąpienia, omijamy różne punkty do dyskusji na zebraniu- Boimy się, jak reagują inni, czy będzie im się podobało,

– Peszą nas spojrzenia innych, ich krytyczne uwagi, itp.

– Inne

Zalecenie:
Ujawnienie tajemnicy

Zamiast starać się ukryć nasze „braki”, wiedząc, że czy tego chcemy czy nie, to i tak będziemy się czerwienić, czy zapomnimy, co  mamy powiedzieć, to najlepiej  jest to zadeklarować, ujawnić, jeszcze przed rozpoczęciem wystąpienia. Np.
Witajcie, zanim rozpoczną moje wystąpienie na temat energii odnawialnej, chciałabym się z Wami podzielić pewnym sekretem. Jestem bardzo rozentuzjazmowana faktem, że stoję przed gronem tak wybitnych osób, więc wybaczcie mi, jeśli podczas wypowiedzi zacznę się czerwienić, czy jąkać. To chwilowe. To tylko trema. Dziękuję za wyrozumiałość.
No więc zaczynajmy…”
Efekt? Sami się przekonajcie.
Po wystąpieniu – Analizujemy każdy aspekt wypowiedzi, zastanawiamy się, czy dobrze „wyszliśmy”,
– Najczęściej jesteśmy z siebie niezadowoleni, co często może powodować, że nie chcemy ponownie tego przeżyć, rezygnujemy z kolejnych zaproszeń na konferencję,- Krytykujemy sami siebie, za każde słowo, gest, itp.

–  Zaczynamy wątpić, czy jeszcze kiedyś nam się uda, czy warto się starać, itp…..

Zalecenie:Czy nieustanne myślenie o porażkach i błędach, które popełniliśmy pomaga nam poprawić się i stawić czoła kolejnemu wyzwaniu, czy tylko przytłacza i powoduje rezygnację?
Zanim powiesz nie, zastanów się.

Zaczynamy wątpić w nasze zdolności komunikacji  i umiejętności Public Speaking. Nauczmy się konstruktywnie wyciągać wnioski, uczmy się na naszych błędach,  a nie zamykajmy się przed nowymi wyzwaniami.

Nad każdym z tych aspektów można popracować i nauczyć się skutecznie kierować tym lękiem. Zamienić tę destrukcyjną energię, która nas blokuje, przytłacza, onieśmiela, w konstruktywną, która jest motorem naszego działania, motorem naszej kreatywności.

Celem pracy nad lękiem przed wystąpieniami publicznymi nie jest to, aby już więcej się nie bać, ale aby nauczyć się skutecznie reagować, radzić sobie w różnych stresujących sytuacjach publicznych.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: