Jak odstawić leki antydepresyjne, psychotropowe, czy ansjolityczne?

Wiele osób, które zgłasza się do mnie są w trakcie leczenia farmakologicznego i czują się na tyle dobrze, aby odstawić leki, albo zdają sobie sprawę, iż leki nie przynoszą im pożądanych efektów (a mają więcej efektów ubocznych), więc szukają innych rozwiązań.

Czy ktoś kiedykolwiek czytał dokładnie na ulotce, ile czasu można przyjmować dany lek (odnosimy się do leków, które mają na celu poprawić samopoczucie, obniżyć lęk, stabilizować humor, itp)? Najczęściej jest to od 3- 6 miesięcy.  Czy ktoś rzeczywiście po tym okresie je odstawia? Z reguły nie, gdyż boi się powrotu objawów, a nie wie, jak reagować inaczej, itp.

Czasami jesteśmy zmuszeni odstawić dane leki, gdyż przynoszą nam więcej szkód na poziomie zdrowia (wzrost wagi, problemy z wątrobą, trzustką, nerkami, spowolniona aktywność psychoruchowa, itp). W większości przypadków przyjmowanie leków uniemożliwia zajście w ciąże, utrzymanie jej, albo może być szkodliwa dla płodu.

Jak więc odstawić leki?
po pierwsze w porozumieniu z lekarzem, który je nam przepisał.
Wiem, że wielu  z was z obawy przed nawrotem choroby, woli przecierpieć efekty uboczne. Ale jak długo?

– jeśli po1-3 miesiącach przyjmowania leków, nie widzimy poprawy, należy je zmienić, albo stopniowo odstawić.

– jeśli już nie możemy normalnie funkjonować i decydujemy się na leczenie farmakologiczne, warto jest równolegle podjąć leczenie psychoterapeutyczne.

Wyobraź sobie, że nagle tracisz siłę w nogach i nie możesz normalnie chodzić? Co robisz? Szukasz specjalisty, który na nowo nauczy Cię chodzić, czy weźmiesz oferowane Ci kule, które pozwolą Ci od razu chodzić. Może nie chodzić w 100%, ale mieć takie złudzenie. Jak długo możesz chodzić o kulach, całe życie? Czy myśl o ich odstawieniu napawa Cię lękiem? Czy zdajesz sobie sprawę, że używając w mniejszym stopniu siły własnych nóg, z czasem stają się one coraz słabsze, coraz słabsze,  a z drugiej strony potwierdza to, że kule są ci potrzebne. A co, jeśli bym ci powiedziała, że możesz używać kul, ale jednocześnie musimy nauczyć się chodzić o własnych nogach, wzmocnić je, stawiać pierwsze kroki, samodzielnie, bez niczyjej pomocy.
Kiedy już będziesz się czuł na tyle pewny, możesz stopniowo odciążać ręce i stawiać pierwsze kroki. Kule będą Ci potrzebne jeszcze przez jakiś czas, ale po ok.6  miesiącach, jeśli terapia przebiegnie pomyślnie, będziesz wolny od kul, zaczniesz robić rzeczy, które do tej pory były dla ciebie niemożliwe, nie do osiągnięcia.

Czy tego chcesz? Nie załamuj się, że jesteś na nie skazany przez całe życie? Spróbuj połączyć farmakologię i psychoterapię i po pewnym czasie, pod kontrolą psychiatry zaczniesz odstawiać leki.

Uwierz, że życie  bez leków jest możliwe!
pozdrawiam wszystkich!

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: