Nerwica natręctw. Obsesje i kompulsje.

Nie wiesz, czym jest OCD? Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, albo jak kto woli nerwica natręctw? Nic w tym dziwnego. Nikt o tym nie mówi, osoby cierpiące na OCD wstydzą się o tym mówić, rodziny starają się jakoś ukryć ten problem (pomagając nieświadomie osobie w utrzymaniu swojego problemu).

Psychiatria nie znalazła jeszcze skutecznej „tabletki”, która pozwoliłaby całkowicie pozbyć się problemu. Dostępne leki usypiają kompulsje, zmniejszając ich ilość, ale nadal dana osoba nie wie, jak radzić sobie z lękiem. Dlatego po jakimś czasie wraca do tego co zna, starych bądź nowych manii, kompulsji, obsesyjnych myśli.

Szacuje się, że około 5 % populacji ( Nardone, G., Portelli, C., 2013) cierpi na to zaburzenie.

Najczęstsze przykłady to obsesyjne dbanie o czystość, kompulsywne sprawdzanie i kontrolowanie (np. czy wyłączyłam żelazko, czy zamknęłam drzwi samochodu, itp).
Poniżej załączam fragment filmu „Aviator”, który przedstawia biografię sławnego i bogatego lotnika Howarda Hudges’a, który cierpiał na ciężką nerwicę natręctw (albo można powiedzieć, że stała się głębokim zaburzeniem osobowości, gdyż nigdy nie była leczona).
Ah, zapomniałam dodać – najczęściej na to zaburzenie cierpią osoby inteligentne, racjonalne, dlatego jest dla nich niezrozumiałe, jak mogą nie kontrolować własnych myśli i zachowań.

 

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: