Kiedy nerwica natręctw u dzieci jest mylona z innymi problemami/zaburzeniami.

OCD kidsKażdy z nas zna większość objawów, które składają się na diagnozę zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego, albo jak kto woli nerwicy natręctw. Często jednak zdarza się ,że myśli obsesyjne i czynności kompulsywne u dzieci mylone są z:

autyzmem (z którego, według wielu teorii, nie można się wyleczyć, a trzeba nauczyć się z nim żyć),

dysgrafią, dysleksją (to znaczy, nie są rozpoznawane jako OCD, ale leczone jako  zaburzenia w nauce),

poważnym zaburzeniem osobowości (na które nie ma lekarstwa, a jedyne co można zrobić, to znaleźć równowagę w różnych aspektach życia).

Dzisiaj przedstawię przypadek mojej koleżanki z centrum, która zajmuje się fizjoterapią i rehabilitacją psychomotoryczną dzieci i młodzieży. Jednym z jej pacjentów był 8-letni chłopczyk, któremu zdiagnozowano dysgrafię i dysleksję. Szkoła, rodzice i centrum rehabilitacji współpracowali ze sobą stosując najnowocześniejsze metody, ale po 6 miesiącach pracy sytuacja się nie zmieniła. Podczas spotkania zespołu – koleżanka przedstawiła nam ten przypadek do superwizji. Zadając jej pytania, dowiedzieliśmy się nowych rzeczy:

– chłopczyk liczy w myślach, kiedy był zestresowany,

– wiele czynności szkolnych, które wykonuje powtarza określoną ilość razy (np. kiedy klaszcze w dłonie, musi to wykonać dokładnie 15 razy),

– przykład – kiedy rehabilitantka umazała go niechcący długopisem, dla niego to był „koniec świata”. Musiał natychmiast wyjść do łazienki i umyć rękę (oczywiście określoną ilość razy).

Dla mnie, diagnoza była oczywista. Chłopak nie robił postępów w nauce czytania i pisania, gdyż równocześnie cierpiał na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwicę natręctw), które uniemożliwiało mu koncentrację na tym, co robił.

Co w takim przypadku zrobić? Od czego zacząć?

Jeśli nie zajmiemy się leczeniem nerwicy natręctw, progres w nauce będzie bardzo marginalny, jeśli nie niemożliwy.

W jaki sposób?

– Po pierwsze nie szkodzić! (jak mówi Allen Frances w książce „ Saving normal”), czyli nie stygmatyzować dziecka, nie przyklejać mu etykietki.

– Pracować przede wszystkim poprzez rodziców, którzy w pośredni sposób stają się terapeutami własnego dziecka (gdyż znają go najlepiej).

– Wprowadzić odpowiednie techniki terapeutyczne do pracy z dzieckiem, ale zawsze pod postacią zabawy.

Jeśli odpowiednio wcześnie rozpozna się to zaburzenie, można z niego wyjść w relatywnie krótkim czasie ( i to bez leków!!!). Jeśli lekarz, psycholog nie rozpozna tych symptomów, w perspektywie długoterminowej – sytuacja może się tylko pogorszyć.

Dlatego obserwujcie dobrze własne dzieci,
nie stawiajcie diagnoz, ale korzystajcie z porad specjalistów!

#nerwicanatrectwudzieci, #OCDdzieci, #obsesje, #kompulsje, #etykietkadiagnostyczna, #dysleksja, #dysgrafia, #autyzm

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: