ZOK – Która psychoterapia jest najbardziej skuteczna?

ZOK – ZAburzenie obsesyjno-kompulsywne , jedno z najbardziej opornych na leczenie zaburzeń psychicznych. Ten tydzień szczególnie interesujemy się  OCD (obsessive compulsive disorder) – ZOK. ocdweek

Nerwica natręctw – szacuje się, że około 5% populacji na świecie cierpi na zaburzenie, na które trudno jest znaleźć  skuteczne rozwiązanie – zarówno kiedy mówimy o psychoterapii czy farmakoterapii. Teraz bardzo popularna jest terapia poznawczo-behawioralna. W telewizji nie brakuje programów, które mówią na ten temat. Ale czy zastanawialiście się, czy ta terapia jest skuteczna? Zainteresowałam się tym tematem i stąd moja praca dyplomowa na ten temat.
Odnalazłam wyniki badań, które mówią o zmniejszeniu dokuczliwości objawów i poprawie jakości życia u 75% pacjentów, którzy podjęli się tej terapii. Nie mówiąc o 25%, którzy rezygnują z niej, gdyż uważają, że jest dla nich za trudna. Nie mówi się, że 75% osób, którzy czują się lepiej, bierze psychotropy… Czyli mówimy tu o połączeniu terapii z przyjmowaniem leków.

Ale czy istnieje terapia ZOK, której celem byłoby pokonanie ZOK bez konieczności przyjmowania leków??
Tak, mówimy tu o krótkoterminowej terapii strategicznej, której celem jest pokonanie ZOK w jak najkrótszym czasie. Mówimy tu o skuteczności rzędu ponad 80% w czasie poniżej 10 sesji terapeutycznych.

Poniżej przedstawiam moją infografikę, która przedstawia wyniki badań na ten temat.20 sec OCD(2)

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: