ZOK – Która psychoterapia jest najbardziej skuteczna?

ZOK – ZAburzenie obsesyjno-kompulsywne , jedno z najbardziej opornych na leczenie zaburzeń psychicznych. Ten tydzień szczególnie interesujemy się  OCD (obsessive compulsive disorder) – ZOK. ocdweek

Nerwica natręctw – szacuje się, że około 5% populacji na świecie cierpi na zaburzenie, na które trudno jest znaleźć  skuteczne rozwiązanie – zarówno kiedy mówimy o psychoterapii czy farmakoterapii. Teraz bardzo popularna jest terapia poznawczo-behawioralna. W telewizji nie brakuje programów, które mówią na ten temat. Ale czy zastanawialiście się, czy ta terapia jest skuteczna? Zainteresowałam się tym tematem i stąd moja praca dyplomowa na ten temat.
Odnalazłam wyniki badań, które mówią o zmniejszeniu dokuczliwości objawów i poprawie jakości życia u 75% pacjentów, którzy podjęli się tej terapii. Nie mówiąc o 25%, którzy rezygnują z niej, gdyż uważają, że jest dla nich za trudna. Nie mówi się, że 75% osób, którzy czują się lepiej, bierze psychotropy… Czyli mówimy tu o połączeniu terapii z przyjmowaniem leków.

Ale czy istnieje terapia ZOK, której celem byłoby pokonanie ZOK bez konieczności przyjmowania leków??
Tak, mówimy tu o krótkoterminowej terapii strategicznej, której celem jest pokonanie ZOK w jak najkrótszym czasie. Mówimy tu o skuteczności rzędu ponad 80% w czasie poniżej 10 sesji terapeutycznych.

Poniżej przedstawiam moją infografikę, która przedstawia wyniki badań na ten temat.20 sec OCD(2)

Reklamy

Informacje o terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zaburzenia lękowe, Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw) i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s