Boję się podjąć decyzję. Nie wiem, co robić.

decidere donna pensa
Każdy z nas jest wolnym człowiekiem, a co za tym idzie – ma możliwość decydowania.
Decydowanie równa się wolność.
Możliwość decydowania jest trudnym zadaniem, a czasami może stać się czymś, co blokuje nas w działaniu. Wraz z rozwojem cywilizacji i technologii, rzeczywistość która nas otacza stała się bardziej skomplikowana, a co się z tym wiążę także trudniej jest nam zdecydować w tej dżungli możliwości. Poziom trudności wzrasta wraz z rodzajem ról, jakie każdy z nas pełni – w rodzinie, w pracy, czy w społeczeństwie (inne decyzje podejmuje matka, inne polityk, inne zaś nauczycielka, czy policjant).

Ta kwestia dotyczy wszystkich nas. I choć daje nam wolność, to często może stać się problemem. Każdy z nas podejmuje codziennie wiele decyzji i jest odpowiedzialny za ich rezultat, za ich koniec.

Zastanówmy się, z czym wiąże się lęk przed podjęciem decyzji –  z odpowiedzialnością, którą za sobą niesie, z przeświadczeniem, że tracimy coś, z lękiem przed złym wyborem?
Z czym jeszcze?
Osoby, z którymi rozmawiam o ich problemie, często zatrzymują się nad racjonalnymi przesłankami, z którymi się wiąże podjęcie decyzji, a zapominają o emocjonalnych aspektach, jakże ważnych. Moim celem jako psychoterapeuty nie jest podjęcie decyzji za pacjenta, ale wspólne rozważenie sytuacji, w której się znajduje.

Moją pierwszą zasadą jest – Nie podejmuj żadnej decyzji, kiedy masz mętlik w głowie, kiedy emocje jeszcze nie opadły. Nie szukaj. Nie rozglądaj się wokoło w poszukiwaniu nowych podpowiedzi. Zatrzymaj się. Nic nie rób. Poczekaj.
Porozmawiajmy o tym.
Często lęk przed podjęciem ostatecznej decyzji ma związek z:
– lękiem przed popełnieniem błędu
– lękiem przed brakiem umiejętności stanięcia na wysokości zadania
– lękiem przed utratą kontroli nad własnym życiem
– ….

Koniec 2014 i początek 2015 roku zawsze jest momentem podejmowania decyzji: czasem mniej popularnych, czasem nie aprobowanych przez innych. Najważniejsze jest poczucie w momencie podejmowania decyzji. Przekonanie, że robimy coś dobrego dla nas, przekonanie, że podjęta decyzja przyniesie nam korzyści. Teraźniejszość sami sobie piszemy, przyszłość jest nieznana, a przez to zaskakująca.
Mam nadzieję, że również dla was mile.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: