Pacjent u psychoterapeuty – ” Proszę mi pokazać papiery”.

Witajcie,psychologist

Już od dawna pisałam, jak ważna jest weryfikacja kwalifikacji psychoterapeuty, zwłaszcza w Polsce, gdzie nie istnieje ustawa o zawodzie psychologa / psychoterapeuty i stąd tak wiele błędnych informacji.
Piszę o tym teraz, gdyż kilka dni temu w telewizji śniadaniowej pojawili się goście psychoterapeuci, którzy apelowali o to, aby pacjenci świadomie wybierają specjalistów, do których się zgłaszają.

logo ddtvn

Tak, jak mówi Dorota Wellman – być może oprócz kierowania się tylko kwalifikacjami, powinniśmy zobaczyć, czy psycholog naprawdę potrafi słuchać, a nie tylko radzić. Po drugie, czy wzbudza nasze zaufanie, czy czuję się z nim bezpiecznie. Po trzecie – czy obiecuje mi „gruszki na wierzbie”, czy realnie ocenia naszą sytuację i możliwość zmiany.

Nie zgadzam się z Marcinem Prokopem – pacjenci rzadko potrafią zdefiniować problem, z którym się zgłaszają. To rolą psychoterapeuty jest umiejętność zdefiniowania problemu i uzgodnienia celu, który chce osiągnąć. Nie narzucać, ale kierować.
Zgadzam się z panią Katarzyną Miller – kiedy terapeuta widzi, że po roku wspólnej pracy – nie widać efektów, to PSYCHOTERAPEUTA powinien wziąć ODPOWIEDZIALNOŚĆ za swoją pracę i uznać, że nie potrafi pomóc. Może w ten sytuacji wysłać pacjenta do kolegi, który mógłby pomóc.

Jeśli chodzi o drugi film, który przedstawia różne szkoły terapeutyczne – to szczerze muszę powiedzieć, że żaden z tych psychoterapeutów i to, w jaki sposób pracuje, nie podoba mi się. Terapeuta nie powinien radzić, dawać odpowiedzi na problemy pacjentów, ale ZADAWAĆ PYTANIA, ZACHĘCAĆ DO GŁĘBSZEJ REFLEKSJI ODNOŚNIE SWOJEJ SYTUACJI. Pacjent ma w sobie potencjał, aby samodzielnie rozwiązać swój problem. Terapeuta jest niejako „facylitatorem”.

Pozdrawiam!

#ddtvn  #psychoterapia #dorotawellman  #marcinprokop  #katarzynamiller  #psychiatria

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: