Czy konieczne jest analizowanie traumy z przeszłości, aby móc rozwiązać problem psychologiczny?

To pytanie zostało zadane przez jedną z moich znajomych podczas popołudniowego picia kawy?
Zdałam sobie sprawę, że tego rodzaju pytania są mi zadawane na seminariach, które prowadzę, czy pod koniec terapii. Czy można komuś pomóc, jeśli się nie analizuje przeszłości, konotacji rodzinnym i wszelakich traum, które dana osoba przeszła albo mogła przejść w przeszłości?

Ja rozpoczęłam tak:

Zygmunt Freud zmarł w okresie, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Można go nazwać ojcem psychoterapii (choć dla mnie jest nim William James), ale warto pamiętać, iż tworzył on i pracował PONAD 100 LAT TEMU. Tak, jak we wszystkich dziedzinach, tak i w psychoterapii zmieniło się wiele aspektów, od sposobu postrzegania człowieka, od środowiska, w którym żyje i rodzaju relacji, które utrzymuje.

To właśnie teoria psychoanalityczna przyczyniła się do utwierdzenia takiego przekonania, iż najpierw musimy poznać przyczynę problemu, aby móc go rozwiązać. Przyczyny wg teorii psychoanalitycznych i psychodynamicznych tkwią głęboko w przeszłości, w naszej nieświadomości czy podświadomości, i tylko psychoanalityk może się do nich dogrzebać. Jeśli odkryjemy przyczynę (podkreślam JEŚLI) – tak zwany insight – wgląd, to będzie to równoznaczne  z rozwiązaniem problemu. A bardzo rzadko się tak dzieje.

Pamiętajmy też , że od w ciągu ostatnich 100 lat rozwinęło się wiele innych nurtów psychoterapii, czyli innych sposobów widzenia człowieka, jego osobowości, a co za tym idzie innych sposobów rozwiązywania problemów, na które cierpi. Warto wspomnieć o terapii behawioralnej, terapii poznawczej, terapii humanistycznej, terapii Gestalt. Każda z nim, aby mogła być nazwana psychoterapią, musi mieć dobre podłoże naukowe, muszą być wykonane badania statystyczne, które potwierdzają skuteczność i efektywność tej terapii w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń.
Ja w pracy z człowiekiem stosuję terapię krótkoterminową strategiczną. Aby pomóc rozwiązać problemy , na które cierpi dany człowiek nie uciekam się do poszukiwania przyczyn, analizowania trudnych relacji w rodzinie.
Pierwszą rzeczą, którą robię jest zrozumienie, jak ten problem funkcjonuje,  z kim, w jakich sytuacjach, jak często, jakie ma reperkusje w życiu innych osób. Staram się zrozumieć, jakie strategie stosuje dany pacjent, aby rozwiązać problem. Razem analizujemy, czy takie rozwiązania są skuteczne, czy nie, czy przypadkiem nie pogarszają sytuacji. Kiedy już znajdziemy klucz do zmiany, dana osoba zaczyna inaczej się zachowywać, inaczej myśleć i inaczej odczuwać.
Zdarza się, że rozwiązując jeden problem pacjent chce poukładać sobie inne relacje w życiu, na przykład z rodzicami, czy rodzeństwem. Wtedy rzeczywiście wracamy do przeszłości, oceniamy w jaki sposób można zmienić relację, czy sposób komunikowania z najbliższymi.

Natomiast chce jeszcze raz podkreślić, iż pacjenci nie powinni się bać psychologa, psychoterapeuty. Nie zawsze terapia musi wiązać się z przepracowaniem traumy, czy koniecznym cierpieniem. Psychoterapia może uwolnić od pewnego niszczącego myślenia, może odblokować niewyrażane emocje, może odbudować zdrowe relacje z innymi.

Pozdrawiam,
mgr Agata Rakfalska-Vallicelli

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: