Jak uwolnić się od przykrych, przeszłych wspomnień?

Głównym założeniem psychoterapii strategicznej jest skupienie się na rozwiązaniu problemów, które obecnie dręczą daną osobę, nie analizowanie przeszłości, nie doszukiwanie się traum w dzieciństwie.
Tu i teraz. Skupiamy się na błędnym kole, które często jest wynikiem naszych działań, mylnie interpretowanych myśli  czy nieokiełznanych emocji.
A co zrobić, jeśli tu i teraz myślę o przeszłości. Czy to jest teraźniejszość, czy jeszcze przeszłość?
Co zrobić, kiedy przykre wydarzenia z przeszłości są dla nas ciężarem i nie pozwalają nam skupić się na tu i teraz? Co zrobić w momencie, w którym co jakiś czas wracają do mnie wydarzenia z przeszłości, przykre, o których chcę zapomnieć, a które wywołują we mnie smutek i złość?

archiwum

Jak sobie  z tym poradzić?
Często w pracy z pacjentami dochodzimy do punktu, w którym musimy zwrócić oczy w kierunku przeszłości, aby się z nią uporać, i aby ona nie wpływała na obecną, często trudną sytuację.
Osoby, które od wielu lat borykają się z jakimś problemem, często nie zdają sobie sprawy, że mają przyczepioną kulę u nogi, która jest bardzo ciężka. Która im ciąży.
Są zmęczeni już w momencie, w którym się budzą, nie mają energii, nie mają fizycznej siły na robienie czegokolwiek (nic cały dzień nie robiąc). Często okazuje się (co jest niedostrzegalne gołym okiem), iż prowadzą wewnętrzną walkę ze wspomnieniami, nie chcą o nich myśleć (bo to  wywołuje cierpienie i  smutek), chcą zapomnieć.
Czy ta walka z przeszłością aby nie przysłania nam naszego życia teraźniejszością?

Co więc musimy zrobić?
Po pierwsze musimy uporządkować naszą time line, tzw. linię czasu. Przeszłość odłożyć do przeszłości, zająć się teraźniejszością i nie bać się myśleć o przyszłości.
Aby sprawić, żeby przeszłe przykre wspomnienia nie miały na nas wpływu musimy stawić im czoła. Co proponuję moim pacjentom?
Każda osoba musi zaopatrzyć się w duży notes i długopis. Codziennie musi znaleźć czas dla siebie. Siąść wygodnie w fotelu i celowo i świadomie zacząć zapisywać sytuacje traumatyczne i smutne, prowadzić swoje myśli w kierunku przykrych wspomnień.
Skupić się na obrazach, które pojawiają się w umyśle i zapisać je szczegółowo, klatka po klatce, aby można było sobie to wyobrazić. Kolory, dźwięki, zapachy, ruch. Wszystko. Ze wszystkimi szczegółami. Codziennie. Te same historie, albo inne. Wszystkie, które obecnie drążą nas umysł i nie pozwalają ruszyć z miejsca.
Codzienne, świadome przywoływanie w naszym umyśle przykrych obrazów z naszej przeszłości, sprawi, iż z dnia na dzień te obrazy stają się coraz bardziej wyblakłe.
Coraz mniej wyraziste, bledsze. A co za tym idzie, codziennie bolą coraz mniej. Aż dojdziemy do momentu, w którym kula, do której była uwiązana nasza noga ciąży coraz mniej, staje się lekka, a wtedy właśnie możemy się od niej uwolnić.
Wtedy właśnie mamy to uczucie odciążenia, czujemy się lekcy, mamy świadomość, iż te sytuacje  z naszej przeszłości już nie ranią, już nami nie kierują. To my kierujemy naszym życiem.
Przeszłość jest zarchiwizowana, odłożona na półkę, już nam nie przeszkadza budować teraźniejszości i planować przeszłości.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami po wykonaniu tego ćwiczenia. Pozdrawiam. Agata

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

2 myśli w temacie “Jak uwolnić się od przykrych, przeszłych wspomnień?

  1. Coś podobnego właśnie zaczęłam praktykować, ciekawe, czy w moim przypadku to da radę. Inna sprawa, że ja czasami nie umiem o niektórych rzeczach napisać od razu, właśnie dziś złapałam się na tym…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: