Czy depresją można się zarazić?

depreesso aiutoWybrałam ten prowokatywny tytuł postu, gdyż kierowałam się wykładem prof. Michael D. Yapko, psychologa klinicznego, który od ponad 40 lat zajmuje się badaniem i leczeniem depresji, we wszystkich jej aspektach. Jedna z jego ostatnich książek nosi tytuł : „Depression is contagious”, czyli „Depresja jest zaraźliwa”. Piszę on w niej o swoim rewolucyjnym podejściu do leczenia depresji, nie lekami , ale pozytywnymi relacjami międzyludźkimi.

Jak on doszedł do tego wniosku?

Zastanówmy się, co jest przyczyną wystąpienia depresji? Czy można tak łatwo go wyodrębnić? Gdybyś musiał podać jeden podstawowy faktor, który wywołuje depresję, to co to by było?
Yapko przedstawia różne czynniki:
– geny
– biochemiczna nierównowaga w mózgu,
– stan zapalny, podwyższony poziom proteiny C-reaktywnej,
– psychospołeczne czynniki wywołujące stres,
– zniekształcenia poznawcze,
– brak społecznego i środowiskowego pozytywnego wzmocnienia (nagrody),
– nierówności społeczne,
– wpływy rodziny, kultury,
– nieprawidłowy sposób rozumienia społecznych sytuacji,
– nieprawidłowa dieta,
– brak aktywności fizycznej,
– …….
Od tego, w co wierzymy, jak rozumiemy przyczyny depresji zależy, czy możemy coś w tej sytuacji zrobić, czy nie. Co to oznacza?
Jeśli wierzymy, że depresję wywołują geny, które dziedziczymy po rodzicach, czy dziadkach, to oznacza to, że sami nie możemy nic zrobić, aby poradzić sobie z tym problemem. Jesteśmy na nią skazani. Najnowsze badania pokazują, że wśród 25 tysięcy genów, które posiadamy nie istnieje żaden gen odpowiedzialny za powstawanie depresji, ale istnieją geny, które sprawiają, że możemy być na nią bardziej podatni.
Jeśli natomiast wierzysz , że twoja depresja jest wynikiem nierównowagi biochemicznej w mózgu, to zdecydujesz się na leczenie farmakologiczne. A jeśli wierzysz, że to wynik naszego negatywnego spojrzenia na świat i takiego też zachowania, to jesteśmy bardziej skłonni do leczenia poprzez psychoterapię.

Yapko podkreśla, że depresja, która w 2020 roku stanie się jedną z najczęstszych chorób psychicznych na które będzie zapadała większość społeczeństwa (według WHO – Światowej Organizacji Zdrowia), to bardziej choroba społeczna, niż psychiczna. Według niego OGROMNY wpływ na pojawienie się depresji w różnych okresach naszego życia ma niska jakość naszych relacji społecznych. W obecnych czasach coraz rzadziej wychodzimy się spotkać ze znajomymi, częściej piszemy smsa czy na Whatsappie, niż dzwonimy. Nie da się ukryć, że także nieumiejętne korzystanie z technologii prowadzi do zubożenia naszych relacji społecznych, które stają się powierzchowne. Dzieci zamiast wychodzić na „podwórko”, aby pograć w piłkę z kolegami, rozmawiają z nimi na Facebooku, czy na Snapchacie, przez co np nie rozwijają swojej inteligencji emocjonalnej i innych umiejętności społecznych. Jeśli w taki sposób spojrzymy na przyczynę depresji, to oznacza to, że aby z niej wyjść musimy pracować nad naszymi związkami, małżeństwem, relacjami z koleżankami, z dziećmi i członkami rodziny.
Czy taka koncepcja pojmowania przyczyn depresji was przekonuje?
Czy znajdujecie wokół siebie osoby w depresji? Może warto zadzwonić i wyciągnąć je na spacer?
Pozdrawiam,

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: