„Co czułeś w tym momencie? Nie wiem!!!” Skuteczna terapia dla informatyków i umysłów ścisłych.

Od listopada 2018 regularnie przyjmuję pacjentów w przychodni Allenort Inversa w Warszawie i poznaję ich podejście do terapii. Jako, że w pracy stosuję krótkoterminową terapię strategiczną, które nie jest jeszcze znana w Polsce, więc często spotykam się z pozytywnych zdziwieniem, kiedy pacjenci odkrywają, jak prowadzę sesję i jakie pytania zadaję.
Kilka dni temu miałam pacjenta, który znalazł się na granicy załamania nerwowego po tym, jak przez wiele lat pracował w firmie żle zorganizowanej, gdzie relacje między pracownikami były bardzo nieprzyjemne, a szefostwo jeszcze bardziej podgrzewało atmosferę.
Opisał on ostatnie 3 lata pracy jako totalny koszmar i poczucie, jakby siedział ciągle na bombie, która mogła w każdej chwili wybuchnąć.
Codzienne prośby od zespołu, których nie mógł zaspokoić, wygórowane oczekiwania od przełożonych, ciągła presja, i poczucie, że niewiele od niego zależy, ale jednocześnie musi ponosić odpowiedzialność za rzeczy, które nie są pod jego kontrolą, to go przerosło. Kompletny Mish Mash.

Będąc  świadomy swojej sytuacji, już 3 lata temu udał się do psychoterapeuty, ale po 2 latach terapii nic się nie zmieniło. Pacjent nie potrafił radzić sobie ze stresem, nie wiedział, co może zmienić. Był na rozdrożu. Po kilkunastu latach pracy w tej firmie miał chęć trzasnąć drzwiami, wyjść z biura i już nie wrócić. Na szczęście tego nie zmienił, bo nadal kochał to, co robi i lubił osoby pracujące w jego dziale.

Kiedy spotkaliśmy się podczas pierwszej konsultacji psychoterapeutycznej, zapytałam się co takiego poszło nie tak, podczas 2 letniej pracy z innym psychologiem.
Pytano mnie, jak ja się czułem w tej, czy tamtej sytuacji. Jakie emocje mi wtedy towarzyszyły, a ja po prostu nie wiedziałem, co mam odpowiedzieć. To już się wydarzyło, nie pamiętam.”

Jest bardzo wiele osób, które nie potrafią nazwać swoich emocji, nie mogą przywołać w pamięci tego, co czuli rok temu, 3 lata temu i nie chcą opowiadać bajek. Nie chcą kłamać. Pytania tego typu są dla nich męczące. I prawdę mówiąc nic nie wnoszą w pracy terapeutycznej.
Dla osób, które wykonują zawody techniczne, które mają umysły ścisłe i w pracy wykonują zadania logiczne, racjonalne, umysłowe – bardzo trudno jest przełączyć się na emotional mood, na mówienie o emocjach, rozumienie własnych czy odczytywanie cudzych. W terapii strategicznej dostosowujemy rodzaj komunikacji i relacji do osoby, którą mamy  przed sobą i staramy się dopasować do pacjenta, a nie oczekiwać, że on dopasuje się do naszego sposobu leczenia.
” Ja jestem informatykiem. Ja jestem elektronikiem. Ja jestem inżynierem. Ja zajmuję się rozwojem strategii firmy. Ja zarządzam produkcją i logistyką.”
Mogłabym wymienić wiele zawodów, dla których taka terapia jest bardziej przyswajalna.  Prosty dialog, podczas którego analizujemy to, co nie działa i szukamy alternatywnych rozwiązań. Mówimy o emocjach, mówimy o sposobie postrzegania danej sytuacji, mówimy o tym, jak poprawić relacje w pracy czy w domu.
A pod koniec godzinnej sesji dość  łatwo wyłaniają się ćwiczenia i strategie, które dany pacjent musi wykonać w domu, między jednym a drugim spotkaniem.
Bo terapia to nie tylko godzinna rozmowa, ale wszystko to, co dana osoba zrobi między jednym spotkaniem a drugim.
Wcęc nie zrażaj się do psychoterapii, mówiąc, że nie jest dla Ciebie. Poszukaj dość szybkiego rozwiązania poprzez terapię strategiczną.

Opublikowane przez terapiastrategiczna

Psycholog, Psychoterapeuta Strategiczny, Coach, Trener Misją tego bloga jest pokazanie, że z wielu problemów, trudności można wyjść, a najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa terapia strategiczna. Dlaczego? - Bo jest w stanie wprowadzić zmianę w życiu człowieka cierpiącego na depresję, nerwicę, nerwicę natręctw, bulimię, itp. W jakim czasie? - PIerwsze efekty wydać już po kilku spotkaniach, które odbywają się raz na 2 tygodnie. - Bo pracuje na celach SMART, jest praktyczna, wykorzystuje techniki psychologiczne, które nie są jeszcze znane w Polsce (Centrum Terapii Strategicznej znajduje się we Włoszech, w Arezzo). Warto spróbować coś nowego, co naprawdę działa. Chcesz mnie lepiej poznać wejdź na stronę www.agatarakfalska.com Chcesz się umówić na konsultację online poprzez Skype (igp_open), napisz maila na info@agatarakfalska.com Jeśli mieszkasz we Włoszech, albo jesteś przejazdem, to wpadnij do mojego gabinetu w Modenie , dzwoniąc wcześniej na 0039 334 81 31 045. pozdrawiam, mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: