Rozwiązywanie problemów wg KTS

Krótkoterminowa Terapia Strategiczna reprezentuje rodzaj rewolucji kopernikańskiej w dziedzinie psychoterapii, gdzie pomoc terapeutyczna skupia się na efektywnym i szybkim rozwiązywaniu problemów prezentowanych przez klientów. Utrzymujące się przez lata problemy natury psychologicznej, związane z tym cierpienie osób nimi dotkniętych, jak i rodziny, nie zawsze wymagają używania skomplikowanych metod terapeutycznych wydłużonych w czasie.

Wyniki otrzymane za pomocą dobrze ustrukturyzowanych i zaaplikowanych we właściwy sposób interwencj strategicznych pokazują ( w ciągu ostatnich 20 lat w Centro di Terapia Strategica w Arezzo pomoc uzyskało ponad 86% klientów w czasie około 7 sesji terapeutycznych), iż możliwa jest szybka i efektywna pomoc psychologiczna w przeważającej liczbie zaburzeń psychicznych.

Źródła podejścia strategicznego odnaleźć można w antycznych tradycjach helleńskich, w retoryce sofistów, czy sztuce chińskich taktyk („Terapia breve Strategica” 1997 – „Cavalcare la propria tigre” , 2003), gdzie, na pierwszy rzut oka,  trudne i  skomplikowane sytuacje są rozwiązywane  poprzez zastosowanie „podstępów” i sugestywnych, perswazyjnych sposobów komunikacji.

W latach 50-60. XX wieku model terapii strategicznej został rozwinięty w Palo Alto w Californii w Mental Research Institute, gdzie współpracowali ze sobą m.in. Gregory Bateson, Don Jackson, Paul Watzlawick, czy John Weakland (ięcej informacji o tym Istytucie możecie odnaleźć na stronie www.mri.org ).

W latach 70. rozpoczęła się współpraca między P. Watzlawickiem i Giorgio Nardone, która ewoluowała w stronę zaawansowanych strategicznych technik terapeutycznych, prezentujących zadziwiającą skuteczność w leczeniu najbardziej inwadentnych i utrzymujących się patologii (jak fobie, ataki paniki, obsesje i kompulsje, zaburzenia jedzenia). Osiemnaście lat wspólnej pracy widoczne jest w ich wspólnych publikacjach, które do chwili obecnej niestety nie zostały przetłumaczone na język polski (tylko: włoski, angielski, hiszpański, rosyjski – zobacz bibliografia ).

Pierwszym manifestem zaawansowanej terapii strategicznej była publikacja L’Arte del Cambiamento (1990, co oznacza: Sztuka Zmiany) w której zaprezentowane zostały pierwsze sczegółowe protokoły leczenia zaburzeń psychicznych. Po wieloletnich badaniach klinicznych opublikowano efektywne metody leczenia zaburzeń takich, jak fobie, kompulsje, obsesje, ataki paniki czy hipochondria (opisane w książce „Paura, Panico, Fobie” (1993).

Następnym krokiem milowym była aplikacja takiej samej procedury empiricznej w badaniach klinicznych nad zaburzeniami jedzenia (anorexia nervosa, bulimia nervosa, vomiting). Zbadana i opisana praktyka kliniczna pozwoliła nie tylko dogłębnie poznać funkcjonowanie tego typu zaburzeń, ale również ich relatywnie krótkoterminowe leczenie.

Jedną z pierwszych pozycji w języku angielskim jest Terapia breve strategica (1997; http://www.centroditerapiastrategica.org/ita/bibliografia.html ), która prezentuje teorię i modele zaawansowanego leczenia strategicznego w odniesieniu do poszczególnych rodzajów zaburzeń psychopatologicznych.

Uzupełnieniem technik strategicznych było sformułowanie zaawansowanej metody komunikacji zorientowanej na zmianę, opisanej w książce Il dialogo strategico (2004). Poprzez antyczną retorykę sofistów,  sztukę taktycznych posunięć, a także przy użyciu wyrafinowanych nie – zwyczajnych logik  – czyli poprzez dialog strategiczny, już podczas pierwszego spotkania z pacjentem, możliwe jest doświadczenie emocjonalnie korektywne, które może doprowadzić do efektywnej zmiany zachowań klienta poprzez zmianę spojrzenia na siebie, innych i otoczenie.

Podsumowując ten historyczny opis dokonań Szkoły z Arezzo, warto podkreślić, iż wieloletnie badania i praktyka kliniczna prowadzone w Centro di Terapia Breve Strategica pozwoliły na wzrost znaczenia efektywnych interwencji terapeutycznych, co w praktyce oznacza szybszą i tańszą ulgę w cierpieniach wielu osób.

Nieustannym celem wciąż prowadzonych badań jest rozwój modelu psychoterapi krótkoterminowej jeszcze bardziej efektywnej, przewidywalnej, powtarzalnej i łatwej do aplikacji.

Aby uzyskać więcej informacji na temat  strategicznej terapii krótkoterminowej, proszę przejść na stronę:

– w języku włoskim – http://www.centroditerapiastrategica.org/ita/cenni%20storici.html

– w języku angielskim

http://www.centroditerapiastrategica.org/institute.html

http://www.familytherapyinstitute.com/index.html

Lub skontaktować się bezpośrednio ze mną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: