Żałoba w czasach koronawirusa
Wczoraj rano zmarł mój sąsiad. Tydzień temu o własnych nogach poszedł do szpitala, po kilku dniach gorączki, pod wskazaniem lekarza rodzinnego. Test pokazał pozytywny rezultat na Sars-Cov-2. Po krótkim czasie członkowie rodziny zaczęli otrzymywać telefony z informacją, że powinni się pożegnać, ponieważ wkrótce zostanie zaintubowany. Minęły kolejne dni, kiedy wieczorny telefon poinformował, że warunki się…
5 błędów popełnianych przez rodziców, których dziecko cierpi na OCD
5 błędów rodzicielskich, które nie pomagają twojemu dziecko pozbyć się tików i kompulsywnych zachowań.
Czy nuda może być szkodliwa?
Nudzisz się? Związek między nudą, technologią a problemami psychicznymi naszych dzieci. Czy nasze dzieci umieją się nudzić? Jak nuda wpływa na umiejętność radzenia sobie ze stresem? Zastanówmy się przez chwilę. Ile czasu nasze dzieci mają na nudę w ciągu tygodnia? Nudę rozumiem jako czas wolny od wszystkiego, kiedy nasze dzieci same mogą zorganizować sobie czas,…
Wyzdrowiałam… a tu kryzys w związku!
Często możemy usłyszeć historie osób, które połączyła wspólnie przeżywana sytuacja kryzysowa. Dla przykładu, dwie osoby poznały się w zakładzie psychiatrycznym, a wzajemne zrozumienie i wsparcie pomogło przetrwać im ciężkie chwile. To zaowocowało w związek, który poprzez wiele wspólnych cech i doświadczeń partnerów wydawał się bardzo trwały. W innych przypadkach tylko jeden partner zmaga się z…
Boję się wychodzić z domu. 3 strategie od czego zacząć zmianę.
Kiedy dom staje się bezpieczną świątynią, w której nie dopadają nas lęki, a kiedy to staje się więzieniem, z którego nie możemy wyjść? Przytoczę wam historię jednej pacjentki. 35 kobieta z 8-letnią córką, która po latach walki w sądzie uwolniła się od byłego męża kata, który gnębił ją psychicznie, krytykował, obwiniał za wszystko. Po…
Moje dziecko ma tiki? Czy to jest zespół PANDAS?
W internecie znajdziecie wszystkie szczegółowe objawy zespołu PANDAS. Klikając na ten link znajdziecie genezę i diagnozę zespołu PANDAS czyli dziecięcego zaburzenia neuropsychiatrycznego związanego z infekcją paciorkowcową. Po pierwsze ważna jest wizyta u pediatry, który postawi taką diagnozę i który wyśle na badania mające na celu potwierdzenie wystąpienia infekcji paciorkowcem. Natomiast w drugiej kolejności warto zgłosić się…
„Co czułeś w tym momencie? Nie wiem!!!” Skuteczna terapia dla informatyków i umysłów ścisłych.
Od listopada 2018 regularnie przyjmuję pacjentów w przychodni Allenort Inversa w Warszawie i poznaję ich podejście do terapii. Jako, że w pracy stosuję krótkoterminową terapię strategiczną, które nie jest jeszcze znana w Polsce, więc często spotykam się z pozytywnych zdziwieniem, kiedy pacjenci odkrywają, jak prowadzę sesję i jakie pytania zadaję. Kilka dni temu miałam pacjenta,…
Boję się….. przełykać. Fagofobia.
Witajcie, Kilka dni temu dostałam poniższego e-maila z prośbą, aby pomóc osobie cierpiącej na fagofobię, czyli na lęk przed połykaniem. Jak przytacza Pani Kasia (imię zmienione), od ponad 30 lat ma różnego rodzaju fobie, w których obiekt lęku się przemieszczał, zmieniał się. A to rak, a to inna choroba, a to palenie, czy przełykanie pokarmu,…
Boję się …. oglądać telewizję!
Z takim problemem zgłosiła się do mnie pewna Pani. Problem może wydawać się dziwny – no bo jak możemy się BAĆ oglądania telewizji? A jednak! Chodzi o pewien zbieg okoliczności. Jeśli dostaniemy ataku paniki w pewnej sytuacji, w pewnym miejscu, w obecności pewnych osób, to może się u nas wytworzyć taka zależność: jeśli znowu znajdę…