Ceny usług psychologicznych

Ceny usług psychologicznych. Czym się kierować?

Analiza stron internetowych psychologów prowadzących konsultacje psychologiczne i psychoterapię w prywatnych gabinetach oraz porady  przez internet zwróciła moją uwagę na ceny usług psychologicznych.
Jak się można domyśleć skorzystanie z usług psychologa/psychoterapeuty to nie lada wydatek. Zawsze mamy co najmniej dwie możliwości: albo wybierzemy psychologa z publicznej placówki służby zdrowia psychicznego (jeśli przysługuje nam ubezpieczenie społeczne), albo wybierzemy się do prywatnego gabinetu psychologicznego. Jak to w dzisiejszej służbie zdrowia bywa –musimy czekać w długich kolejkach, a psycholog mający tak wielu pacjentów często nie może się nami tak dobrze zająć (koszty są oczywiście minimalne). Zwykle zgłaszamy się w „ostatnim momencie” (kiedy sytuacja jest naprawdę zła) i potrzebujemy natychmiastowej pomocy.
Możemy również zgłosić się do prywatnego gabinetu psychologicznego, gdzie konsultacja psychologiczna może odbyć się nawet tego samego dnia, ale koszty są już nieco wyższe.
Zatem czym się kierować przy wyborze psychologa, aby cena konsultacji była  sensowna, pomoc profesjonalna, a cel spotkania z psychologiem osiągnięty w jak najkrótszym czasie (celem może być ulżenie w cierpieniu, rozwiązanie problemu, bądź rozwój osobisty, itp). Oto kilka wskazówek:
Profesjonalizm psychologa/psychoterapeuty, jego wieloletnie doświadczenie, zdobyte certyfikaty i udział w konferencjach. Osoba, która cały czas się dokształca, pogłębia swoją wiedzę specjalistyczną z pewnością stawia na wysoką jakość usług.
Podejście terapeutyczne. Ale co to znaczy? Każdy psycholog może pomagać na różny sposób. Np.

  • Psychoanalitycy bazują m.in. na poznaniu nieświadomych i utajonych obrazów przeszłości (często traumatycznych), które mogą mieć leczącą moc;
  • Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest np. zmiana negatywnych przekonań na bardziej konstruktywne;
  • Psycholog pracujący w podejściu Gestalt ma na celu odblokowanie potencjału i autonomii pacjenta, np. poprzez zamykanie niedokończonych spraw z przeszłości;
  • Psycholog Ericksonowski nie stara się rozpoznać źródeł problemu, ale odkryć w człowieku zdolności do przezwyciężania trudności,  jego pozytywne strony;
  • Terapeuta systemowy, inaczej rodzinny wskazuje na rzeczywiste źródła problemu, które często tkwią w rodzinie i pomaga w ich rozwiązaniu za pomocą uświadomienia sobie własnych ograniczeń;
  • Psycholog Strategiczny, podobnie jak Ericskonowski nie szuka źródeł problemu, ale bazuje na dotychczasowych rozwiązaniach, które stosował pacjent, a które okazały się nieskuteczne i pogłębiły problem. Przerwanie błędnego koła, w którym znalazł się pacjent często pomaga w przeżyciu doświadczenia emocjonalnie korektywnego, który jest podstawą do pozbycia się problemu.

Częstotliwość spotkań – Niektórzy psychologowie wymagają spotkań kilka razy w tygodniu (Psychoanaliza, Gestalt), raz w tygodniu (Poznawczo-behawioralna), czy dwa razy w miesiącu (Terapia strategiczna, Systemowa, Ericksonowska).
Czas trwania całego procesu terapeutycznego – Psychoterapia, aby była efektywna musi trwać przez określony czas. Istnieją terapie długoterminowe (nawet do 5 lat – jak Psychoanaliza) i krótkoterminowe: co najmniej rok (Gestalt, Systemowa, Poznawczo-behawioralna), bądź do 15-20 sesji ( Strategiczna, Ericksonowska).

Pamiętajmy, iż nie zawsze cena spotkań świadczy o jakości usług. Nikt z nas nie chce płacić za konsultacje psychologiczne, które nie przynioszą pożądanych  skutków (pamiętajmy ,iż ważne jest również nasze nastawienie i motywacja do zmiany).
Zanim wybierzemy najtańszą usługę zastanówmy się dobrze.

Pozdrawiam,
Agata Rakfalska-Vallicelli
http://www.agatarakfalska.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: