Nerwica Natręctw – OCD – Zaburzenie Obsesyjno-kompulsywne.
W jaki sposób przejąć kontrolę nad rytuałami, tikami nerwowymi i obsesyjnym myśleniem?
W ciągu ostatnich 20 lat obserwuje się coraz częstsze występowanie zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego nie tylko u dorosłych, ale przede wszystkim u dzieci (Nardone, Portelli, 2013). Psychiatria definiuje je jako niepohamowaną potrzebę kontrolowania rzeczywistości, która wyraża się w serii rytualnych działań i myśli, a ich nadmierne powtarzanie ma funkcję uspokajającą, daje poczucie kontroli nad tym, co się może zdarzyć, naprawia skutki tego, co się już stało, ale tylko do czasu. Potem to błędne rozwiązanie potęguje problem.
Specjalizuję się w leczeniu różnych odcieni zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. Po 5 letniej specjalizacji z psychoterapii strategicznej, napisałam pracę dyplomową, w której porównuję dwa sposoby leczenia OCD – terapii poznawczo-behawioralnej i krótkoterminowej terapii strategicznej (Model prof. Giorgio Nardone).
Spis treści pracy (w języku angielskim):
– opis sposobu powstawania i utrzymywania się zaburzenia,
– dostępne efektywne sposoby leczenia,
– skuteczność i efektywność terapii #OCD,
– metody leczenia OCD terapią poznawczo-behawioralną, (#CBT)
– metody leczenia OCD terapią strategiczną krótkoterminową. (#BST)
Oto link do mojej pracy dyplomowej w języku angielskim – OCD treatment_publishing
Jeśli znacie jakieś inne skuteczne metody leczenia (bez farmakoterapii), dzięki którym można się wyleczyć z OCD (a nie tylko zmniejszyć objawy, tak jak w przypadku terapii poznawczo-behawioralnej), chętnie o tym przeczytam.
W numerze 16 (lipiec 2019) czasopisma „Psychologia w praktyce”, znajdziecie mój artykuł na temat leczenia OCD u dzieci. Bez konieczności sięgania po leki.
Zapraszam do lektury.
Jeśli myślisz, że ten problem dotyczy także Ciebie, to opisz mi go wysyłając maila na info@agatarakfalska.com.
Opublikujemy go anonimowo i postaramy się zaproponować skuteczne rozwiązanie.
Pozdrawiam serdecznie,
Mgr Agata Rakfalska Vallicelli

Witam. Mam 37 lat i od 2014 roku zdiagnozowane OCD, które dotyczy przede wszystkim strachu przed brudem i bakteriami. Żeby opisać mój przypadek nie starczy tu miejsca. Leczenie farmakologiczne z przerwami trwało prawie 3 lata. Jak dla mnie bez skutku. Odstawiłam leki kilka miesięcy temu, gdyż jestem w ciąży.
Bywałam już w gorszym stanie psychicznym, ale wiem że potrzebuję pomocy pilnie bo moje małżeństwo jest w kompletnej rozsypce.
Zainteresowała mnie krotkoterminowa terapia strategiczna, o której Pani pisze. Przeczytałam Pani pracę ale terminologia i język nie ułatwiają zrozumienia na czym dokładnie polega ta metoda. Wydaje mi się że przypomina trochę to o czym czytałam tu https://www.anxieties.com/98/ocd-what#.WnMJMsvdjqA.
Czy mogę prosić o wskazówki dotyczące wspomnianej terapii. Pozdrawiam. Katarzyna
PolubieniePolubienie
Witaj Kasiu,
Jak obecnie wygląda twoja sytuacja?
Zapewne już urodziłaś. 🙂
Jeśli już uporałaś się z problemem, to się bardzo cieszę.
Jeśli nadal z nim walczysz, bo napisz do mnie na info@Agatarakfalska.com
Na mojej stronie znajdziesz darmowe informacje na tema terapii strategicznej.
Pozdrawiam ciepło.
PolubieniePolubienie