Psycholog czy psychiatra?

Zanim skierujesz się do specjalisty, poznaj jego kompetencje.
Pani jest psychologiem, psychiatrą, psychoterapeutą
czy psychologiem klinicznym?

Na początku wspomnę, iż polskim prawie nie istnieje taki zawód, jak PSYCHOLOG. Istnieje martwa ustawa prawna odnośnie zawodu psychologia, ale Polskie Towarzystwo Psychologiczne  ( www.ptp.org ) bierze aktywny udział w jej tworzeniu i stanowieniu prawnym. Co to oznacza?
Oznacza to, iż każda osoba może nazwać siebie psychologiem, otworzyć gabinet i zarabiać na „pomocy” innym. Dlatego każdy potencjalny pacjent powinien umieć rozróżnić psychologa od psychiatry i wybrać osobę doświadczoną i kompetentną, do której będzie miał zaufanie.

Poniższe rozróżnienie bazuję na europejskich normach prawnych, do których Polska musi się jeszcze dostosować.

Psycholog ukończył 5-letnie studia magisterskie na Wydziale Psychologii, o różnej specjalizacji, więc może pracować zarówno w selekcji, rekrutacji w danej firmie (dział HR), jak i zajmować się poradnictwem psychologicznym (np. pracować w OPS, czy Poradniach Psychologicznych).
We Włoszech sytuacja wygląda inaczej i wpisuje się ona w europejskie rozwiązania prawne odnosnie zawodu psychologa (Polska jeszcze nie spełnia tych kryteriów). Psycholog po ukończeniu 5-letnich studiów psychologicznych, musi odbyć roczny darmowy staż i zdać egzamin państwowy, po zdaniu którego może zostać wpisany w Rejestr Psychologów (we Włoszech jest to Ordine degli Psicologi). Poza tym, iż rolą psychologa jest rozpowszechniane wiedzy na temat zachowań jednostek, promocja zdrowia psychicznego jednostek, grup i społeczeństw, to może on także prowadzić własny Gabinet Psychologiczny i prowadzić konsultacje psychologiczne.

Psychiatra jest lekarzem (ukończył medycynę) ze specjalnością z psychiatrii, który może przepisywać leki. Musi być wpisany w Narodowy Rejestr Lekarzy. Rolą psychiatry jest leczenie zaburzeń psychicznych przede wszystkim za pomocą leków (np. antydepresyjnych, ansjolitycznych, neuroleptycznych, itp.). Jest w stanie zdiagnozować twój problem wg klasyfikacji zaburzeń psychicznych: ICD-10 bądź DSM-IV i na jej podstawie przepisać odpowiednie leki. Często prowadzi także psychoterapię (ale powinien ukończyć odpowiednią specjalizację z psychoterapii).

– Psychoterapeuta (wg standardów europejskich) to psycholog bądź lekarz, który ukończył specjalizację z zakresu Psychoterapii (4-letnią) uznaną przez Ministerstwo Oświaty. Jego zadaniem jest pomoc w rozwiązywaniu zdiagnozowanych problem psychicznych (wg klasyfikacji zaburzeń psychicznych: ICD-10 bądź DSM-IV) za pomocą profesjonalnych narzędzi i technik terapeutycznych. Istnieje wiele podejść do pomocy w rozwiązaniu problemów psychologicznych i psychicznych.
Opis rekomendowanych przez PTP, szkół psychoterapeutycznych, znajdziesz tutaj. Obecnie w Polsce trwają także prace nad ustawą o zawodzie psychoterapeuty.

– Psycholog kliniczny – ukończył 5-letnie studia magisterskie, po czym zrobił specjalizację z zakresu psychologii klnicznej (trwa 4 lata: 2 lata kształcenia specjalizacyjnego podstawowego i 2 lata kształcenia specjalizacyjnego szczegółowego w bloku psychologia kliniczna zaburzeń psychicznych). Więcej informacji na temat programu zajęć i jego kompetencji, znajdziesz tutaj.

Należy podkreślić, iż jeden specjalista może być zarówno psychologiem, jak i psychoterapeutą, czy psychologiem klinicznym. Zależy od jego wykształcenia i nieustannego kształcenia się, a także od zdobytej praktyki.

Czy zawsze jest konieczne leczenie farmakologiczne zdiagnozowanych zaburzeń psychicznych?

Wg mnie, istnieją sytuacje w których leczenie farmakologiczne nie zawsze jest konieczne. Istnieją także sytuacje, jak np. ostry epizod psychiczny czy długotrwała depresje, gdzie zastosowanie leków jest wskazane na początku terapii. Bardzo często stosuje się leczenie farmakologiczne równolegle z psychoterapią (to według mnie najlepsze rozwiązanie), gdyż jak wiadomo wiele leków może uzależniać, a ich stosowanie przede wszystkim redukuje symptomy, a problem, który za nimi stoi nadal pozostaje do rozwiązania (np. ataki paniki, czy depresja). Także zanim zaczniesz brać jakiekolwiek „prochy”, sprawdź, czy istnieje jakieś inne rozwiązanie (nie znaczy, że łatwiejsze, ale na pewno skuteczne w dłuższym okresie czasu).
Dlatego zalecana jest współpraca między psychologiem a psychiatrą, którzy razem wspomagają powrót jednostki do zdrowia.

Czekam na wasze pytania. Pozdrawiam, 🙂

2 myśli w temacie “Psycholog czy psychiatra?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: